Skontaktuj się z nami

telefon: +48 888 830 888
mail: biuro@prestaguru.pl

Przewodnik po linkach wewnętrznych: praktyczne wskazówki, strategie i narzędzia – Linki wewnętrzne

linkowanie-wewnetrzne-prestaguru-1

Przewodnik po linkach wewnętrznych: praktyczne wskazówki, strategie i narzędzia – Linki wewnętrzne

Linki wewnętrzne są kluczowym elementem skutecznej strategii SEO.

 

Małe, ale potężne, proste, ale złożone, wewnętrzne linki pomagają nawigować użytkowników po zawartości cyfrowej i dostarczają robotom indeksującym wyszukiwarek informacji o tym, jak działa Twoja witryna.

Linki wewnętrzne znajdują się na prawie każdej stronie w Internecie. Prawdopodobnie już ich używasz, nawet jeśli o tym nie wiesz. (Wskazówka: w tym wstępie jest kilka)

Jeśli chcesz zoptymalizować swoje treści pod kątem SEO, musisz zrozumieć, jak działają linki wewnętrzne, gdzie je umieścić i dlaczego mają znaczenie.

W tym poście omówimy wewnętrzne linki i omówimy sprawdzone metody.

 

Co to jest linkowanie wewnętrzne?

Linki wewnętrzne to linki prowadzące z jednej strony do drugiej w obrębie jednej domeny.

Różnią się one od linków zewnętrznych , które prowadzą do stron w innej witrynie.

Każda witryna z więcej niż jedną stroną powinna być połączona za pomocą wewnętrznego linkowania.

Pomyśl o stronie głównej swojej witryny. W górnej nawigacji prawdopodobnie masz menu z linkami do innych stron wewnętrznych. Mogą to być strony Informacje, Sklep i Kontakt.

Ta wewnętrzna struktura linków jest niezbędna dla SEO, ponieważ ustanawia architekturę witryny i poprawia wartość linków .

Posiadanie wielu stron internetowych dołączonych do pojedynczej domeny zwiększa szanse na uzyskanie pozycji w rankingu, umożliwiając robotom wyszukiwarek indeksowanie większej ilości treści.

 

 

Linkowanie wewnętrzne to prosta kwestia projektu i architektury witryny, a wyszukiwarki tego oczekują. Wszystkie strony internetowe mają projekt i architekturę, która utrzymuje ich logiczną strukturę, tak jak ten wspólny model silosu .

 

linkowanie wewnętrzne – mapa strony modelu silosu

 

Oczywiście architektura i struktura witryny mogą być znacznie bardziej złożone.

 

 

wewnętrzny przewodnik po linkach – przykład architektury witryny

 

 

 

 

Ale tak długo, jak masz silną wewnętrzną strukturę linków, Twoja witryna będzie indeksowana, indeksowana i klasyfikowana przez wyszukiwarki.

Linki wewnętrzne są również ważną częścią Twojego doświadczenia użytkownika , ponieważ pozwalają użytkownikom odkryć powiązane informacje lub znaleźć to, czego szukają, co skraca czas przebywania .

 

5 powodów, dla których linki wewnętrzne są dobre dla SEO

 

Linkowanie wewnętrzne to jedna z najcenniejszych broni SEO.

Czemu? Ponieważ to działa.

Algorytm uczenia maszynowego Google przeszedł długą drogę od początków SEO. W dzisiejszych czasach granie w system jest prawie niemożliwe.

Chociaż algorytm jest zaawansowany, wciąż istnieją proste zmiany, które zapewnią natychmiastowy wzrost SEO

Jednym z nich jest linkowanie wewnętrzne. To nie jest sztuczka, a na pewno nie jest to trudne.

 

Oto niektóre z korzyści.

 

1. Pomaga Google indeksować Twoją witrynę
Robot indeksujący Google podąża za ścieżkami łączy w całym Internecie, aby znaleźć i zindeksować witryny. Jeśli Twoja witryna ma silne wewnętrzne linki, robotowi Google łatwiej będzie znaleźć nowe treści, które publikujesz. Robot Google poruszający się po wewnętrznych linkach na stronie Boty Google regularnie indeksują sieć w poszukiwaniu nowych treści. Jeśli treść jest spleciona z wieloma linkami wewnętrznymi, indeksowanie przebiega znacznie szybciej. W rezultacie Twoje treści będą również szybciej indeksowane. Ulepszone indeksowanie i indeksowanie może poprawić SEO.

 

2. Zwiększa potencjał zarabiania linków zwrotnych na stronach z głębokimi treściami
Sprawdź, skąd pochodzi większość linków zwrotnych Twojej witryny. Prawdopodobnie zobaczysz wiele linków kierujących użytkowników do Twojej strony głównej. Kiedy porównujesz linki zwrotne do strony głównej z głębokimi linkami zwrotnymi do strony, zwykle widzisz: strona startowa z linkami wewnętrznymi i strona głęboka. Niestety zbyt wiele linków zwrotnych do strony głównej jest szkodliwych dla SEO. Nazywamy to nadmierną optymalizacją i należy tego unikać. To, co chcesz zobaczyć, to odwrócony wykres kołowy. Większość linków zewnętrznych powinna wskazywać na głębokie strony wewnętrzne, a nie na stronę główną. Dzieje się tak, ponieważ strona główna zazwyczaj nie zawiera szczegółowych informacji, których szukają użytkownicy. Gdy witryna nie publikuje i nie promuje nowych treści, jej profil linków wygląda tak : ranking struktury linków wewnętrznych Większość linków na stronie prowadzi do profili społecznościowych lub standardowych stron, takich jak „O mnie” lub „Kontakt”. Zapewnia to bardzo małą wartość SEO dla witryny. Jeśli stworzysz silną strukturę linków wewnętrznych , możesz zwiększyć potencjał generowania linków przez strony wewnętrzne, tworząc przejrzyste ścieżki kliknięć i indeksację w całej witrynie. Czemu? Ponieważ zwiększasz ogólny priorytet indeksowania w całej witrynie dzięki lepszej dystrybucji linków.

 

3. Linki wewnętrzne rozszerzają siłę witryny na strony wewnętrzne
Kiedy Twoja witryna otrzymuje link do strony głównej, część wartości linku jest przekazywana na strony wewnętrzne. Często określa się to mianem „soku linków”. wewnętrzny przewodnik po linkach – sok linków
Jeśli Strona 1 zawiera następnie link do Strony 2, „sok linków” przepływa ze Strony 1 na Stronę 2, pomagając jej uzyskać wyższą pozycję na stronie wyników wyszukiwania (SERP). Im bardziej zwarta struktura witryny (poprzez wewnętrzne linki), tym lepsza będzie ogólna witryna w wynikach wyszukiwania.

 

4. Linki wewnętrzne ze zoptymalizowanym tekstem kotwicy są dobre dla SEO
Link wewnętrzny to prosty ciąg kodu HTML, który łączy jedną stronę witryny z drugą. To wygląda tak:

<A HREF = „http://www.example.com/internalpage”> artykuł na temat karmy dla kotów </A>

Jednak podczas tworzenia linku wewnętrznego z tekstem zakotwiczenia, w przeciwieństwie do obrazu lub tekstu nawigacyjnego, wartość linku wewnętrznego wzrasta. Tekst zakotwiczenia podnosi wartość linku, dodając słowa kluczowe i treść do procesu linkowania. Google nie tylko patrzy na tag A HREF. Sprawdzają również tekst kotwicy, który jest częścią tego linku. Dni kotwicznych tekstów upychanie słów kluczowych , dawno minęły. Ale warto zoptymalizować wewnętrzny tekst zakotwiczenia. Najlepiej sprawdza się tekst zakotwiczenia, który dobrze komponuje się z ogólną treścią, a nie zbyt zoptymalizowany tekst zakotwiczenia.

 

5. Zapewnia wartość Twoim użytkownikom
To jest najważniejszy punkt ze wszystkich. Linkowanie wewnętrzne to technika SEO, tak. Ale to coś więcej. Ostatecznie linkowanie wewnętrzne jest przydatne dla użytkowników. Pomyśl o tym w ten sposób: kiedy badasz jakiś temat, sprawdzasz jedno czy wiele źródeł? Czy lubisz odkrywać inne treści, które wzmacniają twoje zrozumienie tematu? Może po prostu podoba Ci się styl pisania artykułu, który czytasz i chcesz przeczytać więcej prac tego samego autora. Wewnętrzne linki w witrynie zwiększają wartość każdego elementu treści, tworząc kopię zapasową roszczeń i prowadząc użytkownika do powiązanych informacji. Chociaż może nie generować konwersji bezpośrednio, linkowanie wewnętrzne ma swoje miejsce w ścieżce marketingowej — prowadzi ludzi do miejsca docelowego. Jako dodatkowy bonus możesz pomóc czytelnikom dłużej pozostać na Twojej stronie i zwiększyć ich zaufanie do Ciebie, korzystając z linków wewnętrznych. SEO to optymalizacja użytkowników, a nie tylko techniczne poprawki i podstępne sztuczki. Nawet jeśli nie zależy Ci na technicznej wartości linkowania wewnętrznego, przynajmniej zrób to dla swoich użytkowników.

 

Najlepsze praktyki dotyczące linków wewnętrznych
Teraz nadszedł czas, aby przejść do sedna sprawy. Jak robisz linkowanie wewnętrzne? Jaka jest najlepsza metoda tworzenia największej wartości za pomocą linków?

Najpierw musisz mieć dwie rzeczy:

Treść pisemna na stronie: Nawet jeśli masz jeden artykuł, to jest w porządku. To twoje miejsce startu. Jeśli nie masz żadnych pisemnych treści, ale chcesz je stworzyć, zapoznaj się z naszym Kompletnym przewodnikiem po pisaniu epickich treści .
Nieustanne pisanie nowych treści na stronie : Aby linkowanie wewnętrzne było skuteczne, ważne jest, aby przejść do regularnego harmonogramu publikowania .
Dobra, przejdźmy do tego.

Link do i ze stron o dużej zawartości treści
Najlepsze linki wewnętrzne to te, które łączą jeden artykuł z drugim. Tworzy to silną wewnętrzną strukturę linków głęboko w witrynie.

Jeśli masz dobrą architekturę witryny , będziesz mieć wystarczającą liczbę linków do głównych stron witryny, takich jak strona główna, strona z informacjami, strona kontaktowa itp.

Nie potrzebujesz więcej linków do tych stron.

Oczywiście, jeśli próbujesz zwiększyć liczbę konwersji za pomocą strony ściskania lub strony sprzedaży, a okazja jest odpowiednia, umieść do niej link.

W większości zalecam tworzenie linków w długich artykułach i pomiędzy nimi . To automatycznie rozprowadza Twoje wewnętrzne linki w naturalny sposób.

Twórz linki tekstowe za pomocą tekstu zakotwiczenia
Jakie linki wewnętrzne działają najlepiej?

To proste: linki z opisowym tekstem kotwicy.

Co rozumiemy przez opisowy tekst kotwicy?

Znasz tekst kotwicy, prawda? Tekst zakotwiczenia to słowo lub słowa, które prowadzą do innej strony. Zazwyczaj są one widoczne dla czytelnika jako niebieski tekst.

To jest tekst kotwicy.

Twoje linki wewnętrzne powinny używać tekstu zakotwiczenia, ale nie wystarczy dowolny tekst zakotwiczenia. Uwzględnij wyrażenia, które opisują, o czym jest docelowy link.

Oto kilka przykładów silnego tekstu kotwicy:

Jeśli chciałbyś zamieścić link do artykułu o 10 najważniejszych technikach SEO, możesz to zrobić w ten sposób:

Oto kilka ważnych technik SEO, których powinieneś używać.

Jeśli chciałbyś link do artykułu o Google Hummingbird, możesz to zrobić w ten sposób:

Algorytm Google został zaktualizowany o nowe możliwości uczenia maszynowego.

Każdy z tych przykładów kojarzy temat linku z odpowiednimi frazami. Pierwszy tekst zakotwiczenia zawiera „10 najważniejszych technik SEO”, które są tematem artykułu, do którego prowadzisz link. Drugi tekst kotwicy zawiera frazę „Algorytm Google został zaktualizowany”, a powiązany artykuł zawiera informacje o Google, Hummingbird, algorytmach i aktualizacjach.

Oto trzy rzeczy, których nie należy robić z linkami wewnętrznymi:

Nie próbuj tworzyć dokładnego dopasowania między tekstem zakotwiczenia a celem linku. Ta technika, znana jako „ dokładny tekst zakotwiczenia ”, została powiązana z karami SEO w aktualizacji Penguin. Dzisiejsze wyszukiwarki są wrażliwe na regularne używanie tekstu kotwicy w dopasowaniu ścisłym, ponieważ nie zdarza się to często w zwykłych treściach. Wydaje się nienaturalne, ponieważ tak jest.
Nie używaj wyrażeń takich jak „kliknij tutaj”. To nie dodaje żadnej wartości. Tekst zakotwiczenia musi być w jakiś sposób powiązany z linkowaną stroną.
Nie łącz więcej niż jednego zdania. Cały akapit, do którego prowadzą hiperłącza, jest brzydki i pogarsza wrażenia użytkownika. Po prostu trzymaj się kilku słów lub frazy, gdy używasz tekstu zakotwiczenia, aby wskazać link wewnętrzny.
Dodaj odpowiednią liczbę linków na stronę
Kiedy piszesz nową treść, powinieneś dołączyć pięć lub więcej linków do starych artykułów. Jest to naprawdę ważne dla Twojej wewnętrznej strategii linkowania oraz sposobu, w jaki wyszukiwarki przeglądają i oceniają Twoje treści.

Czemu?

Strony internetowe mają „wartość świeżości”, którą Google wykrywa i wykorzystuje w ramach swojego algorytmu rankingu.

Według Cyrusa Sheparda „linki ze świeżych witryn [lub stron] przekazują nową wartość”.

dwie strony internetowe pokazują nowe wewnętrzne linki
Pingowanie starych stron za pomocą nowego linku pomaga zwiększyć prawdopodobieństwo wzrostu pozycji w SERP. W oczach wyszukiwarek czytelnicy, którzy śledzą Twoje linki wewnętrzne, w rzeczywistości „odświeżają” Twoje starsze treści, pokazując, że nadal są istotne.

Uważaj jednak, aby nie zapychać treści linkami.

Według Moz roboty wyszukiwarek mają limit 150 linków na stronę . Potem przestają pająkować.

Przepełnianie strony linkami może negatywnie wpłynąć na SEO.

Pamiętaj, aby połączyć, ale nie przesadzaj. Pomoże to zarówno robotom przeszukiwać, jak i komfortowi użytkownika.

Zaktualizuj stare artykuły za pomocą nowych linków wewnętrznych
Najwięcej korzyści uzyskasz z wewnętrznych linków, jeśli połączysz je z inną techniką SEO — aktualizacją starych treści .

Kiedy aktualizujesz starą treść, robot Google widzi ją ponownie, ponownie indeksuje i może zwiększyć swoją pozycję w SERP.

Zawsze zalecamy regularne aktualizowanie starych artykułów. Oto dobry proces do naśladowania w starych artykułach na blogu:

Dodaj nowy akapit treści na początku, wyjaśniając swoje aktualizacje.
Dodaj kilka nowych akapitów, dodając dodatkowe lub zaktualizowane informacje.
Usuń lub zastąp nieaktualne statystyki lub informacje.
Dodaj kilka nowych linków wewnętrznych do treści, które niedawno utworzyłeś.
Dodaj linki w miejscach, w których jest to logiczne i wartościowe.
Pamiętaj, że linkowanie wewnętrzne to nie tylko łączenie nowych treści ze starszymi treściami. Chodzi również o powrót do starszych treści i tworzenie wewnętrznych linków, które łączą się z nowszą pracą.

Robiąc to, osiągasz dwie rzeczy.

Aktualizuje starą zawartość, co poprawia jej wartość w rankingu.
Tworzy wewnętrzny link między starą ustaloną stroną w witrynie a nową, nie tak ustanowioną stroną.
Dodaj linki tam, gdzie ma to sens
Teraz, gdy nauczyłeś się już tak wiele o linkach wewnętrznych, prawdopodobnie zastanawiasz się, gdzie umieścić linki wewnętrzne?

Kuszące jest lenistwo i wrzucenie ich na końcu artykułu: „Aby uzyskać więcej niesamowitych treści, kliknij tutaj!”

Nie rób tego, proszę. A przynajmniej nie rób tego.

Zamiast tego poszukaj obszarów w treści, w których tematyka się pokrywa. Są to logiczne punkty połączenia, które tworzą łącze wewnętrzne. Na przykład możesz dodać łącza, aby zdefiniować złożone terminy lub wyjaśnić pokrewny temat.

Pomyśl o linkach wewnętrznych jako o punkcie odniesienia, który poprawia wrażenia czytelnika.

Dodaj tylko linki Dofollow
Nie dodawaj tagu nofollow do linków wewnętrznych. Linki Nofollow nie mają żadnego wpływu na rankingi w wyszukiwarkach strony docelowej.

Ponadto Google nie przenosi PageRank ani tekstu zakotwiczenia przez linki nofollow. Nie będzie ich nawet czołgał.

Chociaż niektóre dane z Ahrefs wykazały, że linki nofollow mogą być przydatne, gdy są używane zewnętrznie , nie ma powodu, aby używać ich w wewnętrznej strategii linkowania.

Link do stron o wysokiej konwersji
Czy masz strony w swojej witrynie, które konwertują odwiedzających bardziej niż inne strony?

Jeśli tak, połącz się z tymi stronami.

Niektóre artykuły na naszym blogu mają bardzo wysokie współczynniki konwersji. Treść jest atrakcyjna, a wezwania do działania są tak potężne, że użytkownicy przeprowadzają masowo konwersje.

Zawsze upewniamy się, że zamieszczamy wewnętrzne linki do tych stron.

W tym miejscu linkowanie wewnętrzne ma więcej niż tylko wartość SEO. Może mieć również wartość przychodową. Im więcej użytkowników przyciągniesz do strony o wysokim współczynniku konwersji , tym więcej będziesz mieć konwersji.

Weź pod uwagę nawigację w witrynie i architekturę informacji
Nawigacja w witrynie i wewnętrzne linki idą w parze.

Linki wewnętrzne definiują architekturę i hierarchię witryny, tworząc ścieżki, które kierują użytkowników przez witrynę.

Ostatecznie jest to ważna część twojego UX/UI i wpłynie na to, jak długo ludzie pozostają na twoich stronach internetowych i jak często wracają.

Tworząc wewnętrzną strategię linkowania, weź pod uwagę najważniejszą treść w swojej witrynie i sposób jej promowania.

Jeśli masz fragment kluczowej treści, który chcesz mieć więcej uwagi, wskaż więcej wewnętrznych linków do niego.

Twórz dużo treści
Najlepszym sposobem na zdrową strukturę wewnętrznych linków jest posiadanie wielu wewnętrznych stron.

Kiedy tworzysz dużo treści, będziesz mieć dużo treści, które można połączyć. Im więcej linków do większej liczby miejsc, tym lepsza będzie Twoja strategia linkowania wewnętrznego.

Pamiętaj, że posiadanie wielu stron internetowych nie jest równoznaczne z solidną strategią linkowania wewnętrznego.

Chociaż linki wewnętrzne są niezbędne do nawigacji w witrynie, wielokrotne linkowanie do strony głównej nie poruszy igły w wynikach SEO.

Zamiast tego rozważ napisanie bloga lub utworzenie stron docelowych zawierających treściwe treści.

Niezależnie od strategii, rób to dobrze i często.

Praktyki linkowania wewnętrznego, których należy unikać
Teraz, gdy już wiesz, jak prawidłowo używać linków wewnętrznych, przyjrzyjmy się niektórym praktykom, których należy unikać.

Dodanie zbyt wielu linków do treści może mieć negatywny wpływ na Twój wynik. Pamiętaj, że Google nie indeksuje stron, które mają więcej niż 150 linków. Należy również pamiętać, że linki w nagłówku, stopce i menu są uwzględniane w liczbie linków na stronie.

Nie przesadzaj!

Upychanie słów kluczowych w tekście zakotwiczenia to kolejna praktyka wewnętrznego linkowania, której należy unikać. Ta taktyka czarnego kapelusza była popularna w przeszłości, ponieważ SEO uważało, że poprawi to ich szanse na ranking.

W dzisiejszych czasach wyrafinowane algorytmy wyszukiwania penalizują upychanie słów kluczowych w tekście zakotwiczenia. Więc nie rób tego.

Należy również unikać używania linków wewnętrznych w tekście nagłówka. Linki w nagłówkach sygnalizują spam robotom Google i mogą negatywnie wpłynąć na SEO.

Na koniec upewnij się, że sprawdziłeś wszystkie swoje wewnętrzne linki przed ich opublikowaniem. Uszkodzone linki nie rozprzestrzeniają żadnego soku linków i sygnalizują Google, że Twoja witryna jest niskiej jakości.

 

FAQ: Często zadawane pytania dotyczące linków wewnętrznych

 

Ile linków wewnętrznych powinienem zawrzeć w jednym poście?

 

Nie ma ustalonej liczby, ale 5-10 na każde 2000 słów to dobra praktyka. Pamiętaj, że Google nie będzie indeksować stron zawierających więcej niż ~150 linków, więc uważaj, aby nie zapychać treści.

Czy powinienem dodawać linki wewnętrzne do moich stron z większym czy mniejszym ruchem?

Według Databox linki wewnętrzne mogą przenosić sok linków ze stron internetowych o małym ruchu na te o dużym natężeniu ruchu. Biorąc to pod uwagę, ważne jest również, aby wskazać jak najwięcej linków do swoich podstawowych treści, aby czerpać korzyści ze zwiększonego ruchu.

 

Jaki jest przykład linkowania wewnętrznego?

Linkowanie wewnętrzne to link, który wskazuje na inną stronę w tej samej domenie. Linki wewnętrzne są wyświetlane jako hiperłącza, na przykład: Wskazówki , jak tworzyć lepsze, wiecznie zielone linki .

 

Czy linki wewnętrzne są linkami zwrotnymi?

Nie, linki wewnętrzne pozostają w domenie Twojej witryny, nie pochodzą z zewnętrznego źródła. Linki zwrotne to linki zewnętrzne, które prowadzą do Twojej domeny.

Podsumowanie wewnętrznego przewodnika po linkach
Linkowanie wewnętrzne jest podstawową częścią solidnej strategii SEO. Prawidłowo zrobione poprawia wrażenia użytkownika i może pomóc Ci uzyskać wyższą pozycję w SERP.

Chociaż linki wewnętrzne są częścią każdego silnego projektu witryny , ważne jest, aby znaleźć sposoby umieszczania linków wewnętrznych w treści, aby zapewnić jak najlepsze wykorzystanie treści. Upewnij się, że używasz zoptymalizowanych (ale nie nadmiernie zoptymalizowanych) tagów kotwicy i dodaj linki wewnętrzne, które dostarczają użytkownikom więcej informacji na interesujący ich temat.

Jakie praktyki linkowania wewnętrznego uważasz za najskuteczniejsze?

Support Prestaguru
support@prestaguru.pl


Włącz powiadomienia OK Nie dziękuję