Skontaktuj się z nami

telefon: +48 888 830 888
mail: biuro@prestaguru.pl

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku
Pozycjonowanie e-commerce jest ważniejsze dla stron e-commerce niż kiedykolwiek wcześniej. Silna strategia SEO dla eCommerce jest kluczowa dla maksymalizacji organicznej widoczności w wyszukiwarkach, prześcignięcia konkurencji w wynikach wyszukiwania i zmaksymalizowania liczby nowych klientów przychodzących organicznie z Google i innych głównych wyszukiwarek.

Znaczenie SEO dla e-commerce
Ponieważ ruch organiczny pozostaje jednym z najbardziej opłacalnych źródeł przychodów dla stron eCommerce, firmy odnoszą znaczne korzyści z inwestowania odpowiednich środków w kampanię SEO dla eCommerce.

Większość witryn eCommerce wykorzystuje SEO w jakimś zakresie, niezależnie od tego, czy jest ono zarządzane i realizowane wewnętrznie, czy przez agencję SEO. Najczęściej ci, którzy wygrywają w Google, to ci, którzy poważnie traktują optymalizację pod kątem wyszukiwarek i szanują potencjalny wpływ wykorzystania lub niewykorzystania SEO dla eCommerce w swoim sklepie internetowym.

Ale nie wszystkie agencje SEO są sobie równe i tylko kilka z nich zajmuje się SEO dla eCommerce. Jako jedna z pionierskich firm internetowych oferujących usługi SEO dla eCommerce, OuterBox zdobył nieporównywalne umiejętności i wiedzę na temat optymalizacji wyszukiwarek. Dowiedzieliśmy się dokładnie, co jest potrzebne, aby skutecznie pozycjonować w Google i zwiększyć ruch organiczny oraz przychody. Pracowaliśmy nad setkami witryn eCommerce w różnych branżach, a SEO dla eCommerce to nasza pasja. Każdego dnia pomagamy stronom eCommerce zwiększać ich organiczny (i płatny) ruch/dochody z Google i innych wyszukiwarek.

Ten kompleksowy przewodnik zawiera wiele z naszych najlepszych strategii, technik i taktyk SEO dla eCommerce. Od badania słów kluczowych dla eCommerce i optymalizacji on-page do link buildingu i innych taktyk off-page, poinformujemy Cię o wszystkim, co dotyczy SEO dla eCommerce i będziesz gotowy do podejmowania lepszych decyzji marketingowych dla swojego sklepu internetowego.

Zrozumienie słów kluczowych: Co kryje się pod słowem kluczowym?
Jeśli chodzi o SEO, słowo kluczowe to po prostu wymyślny termin dla zapytania w wyszukiwarce. Dotyczy to również SEO dla e-commerce.

Wszystko, co jest wpisywane i wyszukiwane w wyszukiwarce, jest słowem kluczowym. Słowa kluczowe mogą składać się z jednego słowa, frazy, pytania, itp. Wszystko, co ktokolwiek kiedykolwiek wpisał do wyszukiwarki, jest słowem kluczowym.

Na przykład „gitary”, „gitary na sprzedaż” i „używane gitary Gibson z lat 70. na sprzedaż” to trzy różne słowa kluczowe. Każde z nich byłoby odpowiednie dla witryny eCommerce, która sprzedaje gitary. Ale jeśli nie oferują oni gitar Gibson z lat 70-tych, to trzecie słowo kluczowe nie jest optymalne dla ich witryny eCommerce.

Strony produktowe i strony kategorii eCommerce mają zazwyczaj różne słowa kluczowe. „Nike Air Max Shoes” byłoby świetne dla strony produktu, a „Nike Basketball Shoes” miałoby sens dla strony kategorii. Różne branże lub nisze eCommerce często mają różne sposoby wyszukiwania. Branże B2B często używają SKU produktów. Duże marki, takie jak Nike czy Adidas, będą miały wiele ważnych, markowych słów kluczowych, takich jak „buty do biegania Adidas” czy „knagi Nike”.

Myśl tak, jak myślałby Twój potencjalny klient i weź pod uwagę psychologię wyszukiwania podczas poszukiwania nowych słów kluczowych. Czasami słowa kluczowe składają się z frazy lub słów połączonych razem i są uważane za słowa kluczowe o długim ogonie.

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Długie słowa kluczowe mają zazwyczaj niższą konkurencję niż ich krótsze odpowiedniki i stanowią świetną okazję dla witryn eCommerce z niskim autorytetem domeny lub próbujących uplasować się na konkurencyjnych stronach wyników wyszukiwania. Początkująca firma produkująca materace może mieć łatwiejszy dostęp do pierwszej strony dla słowa kluczowego „luxury king size mattress innerpring” niż „mattresses”. Poszukiwanie słów kluczowych o długim ogonie jest bardzo opłacalną taktyką SEO, szczególnie dla stron eCommerce. Strategie marketingu treści kochają słowa kluczowe o długim ogonie! Słowa kluczowe, które są istotne dla Twoich produktów, świetnie nadają się do marketingu treści i często zawierają słowa kluczowe o dłuższym ogonie.

Google Search Console i Google Analytics mogą dostarczyć Ci informacji na temat Twojej organicznej widoczności w wynikach wyszukiwania, liczby kliknięć i wyświetleń Twoich stron w wynikach wyszukiwania oraz słów kluczowych lub zapytań, na które pozycjonuje się Twoja witryna eCommerce. Korzystanie z konta w Google Search Console jest w zasadzie obowiązkowe dla SEO i webmasterów, aby śledzić, jak Google postrzega ich witryny eCommerce.
Profesjonalne oprogramowanie SEO, niezależne narzędzia i trackery rankingu organicznego mogą szybko powiedzieć Ci, jakie pozycje zajmuje dana witryna w Google, co jest świetnym początkiem do znalezienia odpowiednich, kwalifikowanych haseł, które można rozwinąć.
Specjaliści SEO mają dostęp do niezliczonych narzędzi, które zbierają dane dla wszystkich słów kluczowych, które są kiedykolwiek wyszukiwane. Google i inne wyszukiwarki dostarczają bezcennych informacji na temat każdego potencjalnego słowa kluczowego, jakie można sobie wyobrazić, w tym:

Średni miesięczny wolumen wyszukiwania
Średni koszt kliknięcia tego słowa kluczowego w płatnych reklamach / PPC
Jak bardzo konkurencyjne jest to słowo kluczowe lub jak trudno będzie znaleźć się na pierwszej stronie.
Pierwszym krokiem w każdej kampanii SEO, czy to SEO dla eCommerce czy innej, jest stworzenie listy słów kluczowych, które są istotne dla Twojej strony internetowej i na które chcesz uzyskać ranking. Gdzie chcesz widzieć swoją witrynę w wynikach wyszukiwania?

Jeśli celem SEO jest poprawa pozycji Twojej witryny w wyszukiwarkach, musisz wiedzieć, jakie słowa kluczowe chcesz poprawić. Wybierz listę kilkuset słów kluczowych, dla których chcesz zacząć poprawiać ranking swojej witryny, i właśnie stworzyłeś swoją pierwszą listę słów kluczowych!

Upewnij się, że masz jedno główne słowo kluczowe i kilka pomocniczych słów kluczowych wybranych dla około 50-100 najważniejszych stron, w tym dla najważniejszych stron z wpisami na blogu, stron produktów i stron kategorii. Strony produktów i strony kategorii są zazwyczaj najważniejszymi stronami w przypadku witryn eCommerce, więc posiadanie odpowiednich słów kluczowych dla tych stron jest bardzo ważne.

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Narzędzie Google Keyword Planner stanowi bezpośrednie źródło informacji o słowach kluczowych. Dane z Planera Słów Kluczowych Google są wykorzystywane przez API i dalej ekstrapolowane przez różne narzędzia SEO. Narzędzia te ułatwiają prowadzenie badań na intuicyjnej platformie.

Dzięki oprogramowaniu SEO klasy przemysłowej można analizować rankingi słów kluczowych każdej witryny, która znalazła się na pierwszej stronie Google dla wyszukiwanych haseł (słów kluczowych) z początkowego badania słów kluczowych, aby odkryć jeszcze więcej możliwości.

Przy dużej liczbie stron kategorii i produktów, łatwo jest zebrać setki lub tysiące odpowiednich słów kluczowych dla witryny eCommerce. Eksportowanie danych o słowach kluczowych do arkuszy kalkulacyjnych w celu skompilowania i przetworzenia ich w uporządkowaną listę jest świetnym sposobem na zidentyfikowanie słów kluczowych, wokół których można później opracować strategie w celu poprawy pozycji w rankingach. SEO dla eCommerce wymaga ciągłych badań i analiz, aby poprawić i utrzymać rankingi słów kluczowych.

Twoja lista słów kluczowych będzie wspierać inne strategie i taktyki SEO, takie jak struktura adresów URL, konwencja nazewnictwa kategorii i produktów, import danych, hierarchia strony, struktura, itp.

Kiedy już wiesz, na jakie słowa kluczowe chcesz, aby Twoja witryna eCommerce uzyskała ranking, możesz również zacząć określać, jak trudno będzie Twoim stronom uplasować się w rankingu dla tych wyszukiwań w Google. Trudność słowa kluczowego jest metryką dostarczaną przez różne narzędzia, ale zazwyczaj można użyć CPC dla płatnych reklam, aby uzyskać dobry pomysł.

Zrozumienie, jak konkurencyjne są strony wyników wyszukiwania dla każdego słowa kluczowego, które zamierzasz targetować (trudność słowa kluczowego), jest jednym z pierwszych kroków do określenia odpowiedniego budżetu/przydziału środków na SEO dla stron eCommerce.

Badanie słów kluczowych: Podstawa strategii SEO dla eCommerce
Zrozumienie wszystkich potencjalnych zapytań, których nowi klienci mogą użyć, aby znaleźć Twój sklep, jest kluczowe.

Twoja wstępna lista słów kluczowych jest fundamentem, na którym będziesz budować swoją kampanię SEO. Cały czas trzeba myśleć o nowych możliwościach słów kluczowych. Jest to również proces ciągły, zwłaszcza gdy do sklepu dodawane są nowe produkty i strony. Każda nowa strona będzie prawdopodobnie wymagała nowych badań, ponieważ trendy wyszukiwania w Google stale się zmieniają. Planer Słów Kluczowych Google i inne narzędzia dostarczają specjalistom SEO wszystkich potrzebnych danych o słowach kluczowych.

Oto jak znaleźć najlepsze słowa kluczowe dla Twojego biznesu i jak odkryć słowa kluczowe, które omijają nawet Twoich czołowych konkurentów.

W przypadku stron e-commerce, Twoim głównym celem jest znalezienie słów kluczowych z intencją handlu elektronicznego.

Każde słowo kluczowe posiada pewną nieuchwytną cechę, którą określa się mianem intencji wyszukiwania. Czego szuka typowy użytkownik po wpisaniu danego słowa kluczowego do wyszukiwarki? Czy ta osoba szuka sklepu internetowego? Google w dużej mierze polega na zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji, aby odpowiedzieć na te pytania i wywnioskować algorytmicznie intencje wyszukiwania dla dowolnego słowa kluczowego.

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Intencje wyszukiwania i SEO dla eCommerce
Intencje wyszukiwania reprezentują teoretyczne informacje, które szukający chce uzyskać lub cel, który chce osiągnąć w wyniku swojego zapytania. Należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

Czy osoba szukająca szuka stron produktów eCommerce?
Strony kategorii?
Przewodnika zakupowego lub artykułu?
Pomyśl, jeśli ktoś szuka terminu „x”, jakiego typu treści będzie szukał? Wyszukuj również ten termin w Google i zobacz, co Google wyświetla. Jeśli próbujesz pozycjonować stronę produktu dla terminu, dla którego Google wyświetla wszystkie kategorie, istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje intencje wyszukiwania są błędne (a przynajmniej Google tak uważa, a w końcu tylko to się liczy, prawda?). SEO dla eCommerce polega na zrozumieniu intencji wyszukiwania, zidentyfikowaniu odpowiednich słów kluczowych z intencją eCommerce i poprawieniu pozycji Twojej witryny w wyszukiwarce dla tych odpowiednich słów kluczowych.

Mając to na uwadze, wszystkie badania muszą uwzględniać intencje wyszukiwania słów kluczowych, zanim zdecydujesz się na nie celować. W przypadku badania słów kluczowych dla witryn eCommerce, należy zwrócić uwagę na intencję eCommerce. Identyfikacja właściwych słów kluczowych i słów kluczowych o długim ogonie, które są ukierunkowane na e-handel, jest niezbędna do zbudowania silnej strategii SEO dla e-handlu.

Innymi słowy, poszukaj jakiegoś czynnika (czynników) kwalifikującego słowo kluczowe, który oznacza, że dana osoba chce kupić produkt. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do sytuacji, w której będziesz kierował ruch, który w ostatecznym rozrachunku jest bezwartościowy (to znaczy nie prowadzi do znaczącego wzrostu liczby transakcji lub przychodów).

Przykład!
Załóżmy, że Twoja strona eCommerce sprzedaje używane gitary. Doskonałym miejscem do rozpoczęcia badań słów kluczowych są szerokie słowa kluczowe, które opisują Twoje produkty lub usługi. Zacznijmy od wpisania „używane gitary” do narzędzia do badania słów kluczowych. Poniższy zrzut ekranu pochodzi z Ahrefs.com.

Podczas gdy słowo kluczowe „używane gitary” ma znacznie wyższy wolumen wyszukiwania, „używane gitary na sprzedaż” ma intencję e-commerce. Można również rozważyć ukierunkowanie na „używane gitary w pobliżu mnie”, ale zauważ, że wolumen wyszukiwania jest niższy niż „używane gitary na sprzedaż”. Osoba wyszukująca szuka używanych gitar, które są na sprzedaż w jej pobliżu, więc oznacza to, że najprawdopodobniej szuka lokalnego sprzedawcy niż sklepu internetowego. Ktoś, kto szuka szerszego hasła „gitary używane”, może po prostu szukać informacji lub zdjęć używanych gitar bez zamiaru dokonania zakupu. Wszystkie te słowa kluczowe są nadal istotne i warto na nie celować, jeśli sprzedajesz używane gitary, to tylko kwestia tego, gdzie, kiedy i jak. Informacyjne słowa kluczowe są świetne do marketingu treści i wspierania głównych słów kluczowych w e-handlu.

Słowa kluczowe nie muszą zawierać słów takich jak „kupuję” czy „na sprzedaż”, aby miały wyraźne intencje związane z handlem elektronicznym.

Istnieje wiele innych wskaźników świadczących o tym, że dane słowo kluczowe ma intencję eCommerce:
SKU produktu – jeśli ktoś szuka SKU produktu, prawdopodobnie chce go kupić, chyba że w zapytaniu znajdzie się inny kwalifikator, np. „naprawa”.
Wymiary / Rozmiary – jeśli ktoś szuka „skrzynki butelek ketchupu o pojemności 16 oz”, prawdopodobnie nie szuka artykułu na blogu, aby spełnić swoje zapytanie, chce kupić ketchup!
Nagie, markowe nazwy produktów mogą być dowolne, ale warto na nie zwrócić uwagę w przypadku witryn eCommerce. Ktoś szukający „MacBooka Pro” może chcieć go kupić lub po prostu przeczytać stronę Wikipedii poświęconą MacBookom Pro.
Wiele innych czynników! Postaraj się wczuć w sytuację potencjalnej osoby szukającej.
Istnieją sposoby na sortowanie i filtrowanie danych o słowach kluczowych w sposób, który pomoże Ci szybko znaleźć słowa kluczowe z intencją e-handlową, uporządkować je wszystkie w arkuszu kalkulacyjnym i zawęzić do listy tych, na których poprawie chcesz się skupić w swojej kampanii SEO.

Powiemy Ci później, jak dokładnie to zrobić, ale na razie omówmy wiele różnych narzędzi badawczych, które agencja marketingu cyfrowego ma do swojej dyspozycji i jak z nich korzystać, aby zwiększyć ruch organiczny!

Najlepsze narzędzia do badania słów kluczowych dla SEO eCommerce
Ahrefs
Moz
SEMRush
Keywords Everywhere
Amazon.com’s Search Suggest Functionality& https://www.keywordtooldominator.com/
Google Keyword Planner (many tools utilize Google Keyword Planner data)
Lesser-Known / Niche Keyword Tools
LSI Graph / LSI Tools
Wikipedia
Keywords Everywhere
Answer The Public

 

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Dzisiejsze narzędzia SEO dla eCommerce sprawiają, że wyszukiwanie słów kluczowych jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś, ale to nie znaczy, że jest jeszcze prostsze. Przy tak wielu dostępnych narzędziach, łatwo jest się zgubić w morzu słów kluczowych.

Przyjrzyjmy się kilku podstawowym opcjom, które masz do dyspozycji przy badaniu słów kluczowych za pomocą popularnego narzędzia SEO Ahrefs.com.

1. Zacznij od podstawowego pomysłu na to, na co chcesz, aby strona, dla której szukasz słów kluczowych, zajęła miejsce w rankingu.
Dla tego przykładu, wyobraźmy sobie, że optymalizujemy stronę produktu dla słuchawek marki Audio-Technica, model M70x. Badania można rozpocząć w taki sam sposób, w jaki rozpoczynamy wyszukiwanie w Google. Możesz również umieścić w tym narzędziu listę setek słów kluczowych, aby uzyskać pomysły i powiązane słowa kluczowe dla setek słów kluczowych jednocześnie.

2. Przejrzyj dane przeglądowe słów kluczowych i znajdź swoje słowa kluczowe!
Do narzędzia wpisaliśmy „audio technica m70x”. Poniżej możesz przeglądać dane dla każdego słowa kluczowego, przeglądać inne słowa kluczowe z tymi samymi terminami, przeglądać powiązane zapytania, itp. Wszystkie te opcje pomogą Ci odkryć nowe i potencjalnie lepsze słowa kluczowe, na które warto zwrócić uwagę. To powiązane pytanie: „Dlaczego nie ma miłości do słuchawek audio technica m70x” byłoby świetnym tematem bloga, który pomógłby wesprzeć Twoją stronę produktu. Stwórz blog, na którym omówisz, dlaczego nie ma miłości do tych słuchawek i wykorzystaj blog jako narzędzie sprzedaży, aby przekierować czytelników na stronę produktu. Aby zwiększyć konwersję, na stronie bloga zamieść kod kuponu.

Tutaj możesz przeglądać metryki dla danego słowa kluczowego, przeglądać inne słowa kluczowe z tymi samymi terminami, przeglądać powiązane pytania itp. Wszystkie te opcje pomogą Ci odkryć nowe i potencjalnie lepsze słowa kluczowe, na które warto zwrócić uwagę.

3. Pamiętaj, aby przejrzeć sugerowane pomysły na słowa kluczowe, tematy nadrzędne, słowa kluczowe z tymi samymi terminami, aby upewnić się, że znajdziesz najlepsze słowo(a) kluczowe.
Już po samym przejrzeniu powiązanych terminów można zauważyć, że słowo kluczowe „audio technica ath-m70x” jest wyszukiwane prawie dwa razy częściej niż nasze początkowe słowo kluczowe „audio technica m70x”. Zakładając te same intencje związane z handlem elektronicznym, które z nich wybrałbyś do targetowania?

4. Używaj kilku narzędzi
Będziesz chciał użyć kilku narzędzi, aby porównać dane i upewnić się, że nie przeoczyłeś żadnych potencjalnych słów kluczowych. Chociaż narzędzia takie jak Ahrefs i SEMRush posiadają niezliczoną ilość cennych informacji dla specjalistów SEO, dane są często „szacowane”, więc możesz mieć pewne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi narzędziami. Zrozumienie mocnych i słabych stron każdego narzędzia jest czymś, co przychodzi tylko z czasem i doświadczeniem. Poniżej, dane SEMRush dotyczące przeglądu słów kluczowych dla tego samego słowa kluczowego „audio technica m70x”, które wcześniej badaliśmy w Ahrefs.com. Zauważ, że SEMRush szacuje 260 miesięcznych wyszukiwań w porównaniu do 250 szacunków Ahrefs.

Kategoria Badanie słów kluczowych
Narzędzia badawcze (jak opisano powyżej)
Amazon – przestudiuj, w jaki sposób są zorganizowane podobne kategorie i podkategorie oraz jakie słowa kluczowe są w nich celowane. Możesz zdecydować się na te same słowa kluczowe, co Amazon lub na ich dłuższe odmiany, ale skorzystaj z Amazon, aby uzyskać szybki obraz potencjalnych słów kluczowych.

Konkurenci – Używając narzędzia takiego jak Ahrefs.com, możesz łatwo zobaczyć wszystkie słowa kluczowe, na które dana domena jest pozycjonowana. Zbadaj, jakie słowa kluczowe
konkurencja i użyj ich listy jako podstawy do swoich badań.
Inne źródła online, które mogą wyświetlać naturalną hierarchię tematu, to na przykład Wikipedia.
Zdrowy rozsądek + wolumen wyszukiwania, intencje, CPC, trudność
Wyszukiwanie słów kluczowych dla stron produktów
Skorzystaj z tych samych źródeł, z których korzystałeś powyżej dla kategorii. Zamiast szerokich słów kluczowych typu „kategoria”, takich jak „czerwone samochody”, użyj słów kluczowych specyficznych dla danego produktu, SKU itp.

Wybór słów kluczowych
Zdrowy rozsądek + wolumen wyszukiwania, intencje, CPC, trudność
Liczba wyszukiwań
Trafność / Dokładność
Intencje komercyjne
Unikalny potencjał: wysoki potencjał przychodów
Konkurencja
Krótki ogon vs. długi ogon
Optymalizacja strony dla SEO eCommerce
Optymalizacja strony odnosi się do rozwoju, formatowania i strukturyzacji kopii i innych elementów strony (w szczególności znaczników tytułu, opisów meta i nagłówków) Twoich stron internetowych w celu poprawy ich zdolności do pozycjonowania na Twoje słowa kluczowe.

 

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Wiele osób lubi rozpoczynać proces optymalizacji on-page od stworzenia głównej listy słów kluczowych, zawierającej od dziesięciu do kilkuset słów kluczowych, które mają być docelowe w całym serwisie. W zależności od zakresu planowanych działań SEO, może to być opłacalne lub nie.

Przed optymalizacją danej strony internetowej, warto mieć na uwadze główne słowo kluczowe i kilka słów kluczowych związanych z tym słowem kluczowym, a także terminy LSI i inne kwalifikatory powszechnie związane z docelowymi słowami kluczowymi. Zastosowanie tych terminów w sposób strategiczny pomoże Ci poprawić wyniki wyszukiwania. Ponieważ Twój tytuł i opisy meta oraz adres URL pojawiają się w wynikach wyszukiwania, powinny być tak skonstruowane, aby dobrze plasowały się w rankingu i zachęcały do kliknięcia.

Na przykład, na stronie produktu dla Fender Stratocasters, twoim głównym słowem kluczowym może być „fender stratocastery na sprzedaż”, a drugorzędnym słowem kluczowym może być „gdzie kupić fender stratocaster”. Terminy LSI mogą być słowami takimi jak „wzmacniacz”, „elektryczny”, „struny”, itp.

Kwalifikatory eCommerce
Uwzględnienie kwalifikatorów e-handlu (zarówno w procesie badania słów kluczowych, jak i w kopiach stron), takich jak „kupić” i „na sprzedaż” jest również korzystne, aby rzucić jak najszerszą sieć i dać Google więcej informacji do przyswojenia.

Jeśli zdecydujesz się na stworzenie głównej listy słów kluczowych dla swojej witryny eCommerce, będziesz chciał się upewnić, że odłożyłeś na bok docelowe i drugorzędne słowa kluczowe dla wszystkich najważniejszych stron. Strona główna, strony kategorii, strony produktów są najbardziej istotne dla eCommerce. Strony blogów są wartościowe dla witryn eCommerce, ale prawdopodobnie będziesz chciał przeprowadzić niezależne badania słów kluczowych, gdy będziesz miał nowe pomysły na treści lub opracujesz plan treści.

Dla początkujących, sam proces badania słów kluczowych może wydawać się zastraszający, ale dzięki potężnym narzędziom SEO do słów kluczowych, takim jak Ahrefs.com i SEMRush.com, wiele pracy jest wykonywana automatycznie. Prześledźmy kilka podstawowych przykładów z życia wziętych, jak rozpocząć badanie słów kluczowych dla strony eCommerce, optymalizując strony produktów i kategorii, stronę główną, itp.

Pierwszym krokiem badania słów kluczowych jest zastanowienie się, na jakie terminy chcesz, aby Twoja strona znalazła się w rankingu po wpisaniu ich w wyszukiwarkę Google.

Przykład teoretyczny
Niezależnie od tego, czy optymalizujesz stronę produktu, czy stronę kategorii, optymalizacja strony będzie obejmować te same rodzaje elementów:

Znaczniki tytułu strony (optymalizacja znaczników tytułu jest kluczowa dla strony głównej, stron kategorii i stron produktów)
Opisy meta
H1 (jeden na stronę!)
Inne znaczniki (h2, h3, h4, itd.) mogą być używane tak często, jak jest to potrzebne. Im mniejsza ich liczba, tym większą uwagę Google zwróci na Twój nagłówek. Tak więc, oprócz H1, H2 mają największą „wagę SEO”. H1s i znaczniki tytułu powinny stanowić podstawę SEO na stronie dla każdej strony, nad którą pracujesz. Upewnij się, że znacznik tytułu, nagłówki i h2s zawierają Twoje słowa kluczowe.
Dane strukturalne
Obrazy (dodaj opisowy, bogaty w słowa kluczowe tekst alt, umieść słowa kluczowe w nazwie pliku obrazu i zoptymalizuj rozmiar pliku obrazu pod kątem stron internetowych).
Kopiowanie i zawartość strony
Wiele więcej… to są podstawy!
Narzędzie Ahrefs Keyword Tool szybko dostarcza pomysłów na słowa kluczowe
Załóżmy, że mamy stronę produktu, która sprzedaje gitarę Gibson L5-S. Będziesz chciał się skupić na słowie kluczowym „Gibson L5S na sprzedaż”, ponieważ ma ono intencję eCommerce. Oczywiście, nadal będziesz celował pośrednio w „gibson l5s”, ale bardziej wartościowe będzie pozycjonowanie na słowo kluczowe z intencją eCommerce. Istnieją również informacyjne słowa kluczowe, które mogą nie być związane z handlem elektronicznym, ale świetnie nadają się do wykorzystania w marketingu treści, na blogach itp. Informacyjne słowa kluczowe powinny być powiązane z głównymi słowami kluczowymi i wspierać najlepiej konwertujące strony i kategorie produktów.

Poniżej znajduje się zrzut ekranu pokazujący, jak wyglądałby podstawowy plik HTML z kilkoma optymalizacjami na stronie dla słów kluczowych „gibson l5s na sprzedaż”, „gibson l5s” i „gibson l5 custom”. Zauważ, że używamy tych słów kluczowych w sposób naturalny, a nie upychamy ich wszędzie.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że nie chcesz upychać słów kluczowych w tagu tytułu, a także nie chcesz, aby kopia strony wydawała się spamem lub była napisana wyłącznie dla robotów wyszukiwarek. Powyższy przykład jest ogólnym przykładem tego, jak w kodzie źródłowym mogą wyglądać elementy HTML służące do optymalizacji strony. Oczywiście, Twój kod HTML będzie prawdopodobnie pełen innego rodzaju kodu, JavaScript itp.

Zwiększ rankingi sklepu, kategorii i produktów dzięki unikalnym i angażującym opisom produktów

Jedna z najbardziej podstawowych, ale często pomijanych strategii eCommerce – pisanie unikalnych opisów produktów, które wzmacniają Twoją markę, angażują odbiorców i edukują kupujących, odróżni Twoją stronę eCommerce od konkurencji w sposób znaczący zarówno dla wyszukiwarek, jak i Twoich klientów.

Doskonała kopia strony produktu jest jeszcze cenniejsza, jeśli sprzedajesz produkty, które można znaleźć na setkach innych witryn eCommerce, ponieważ wiele z tych sklepów kopiuje i wkleja opis produktu prosto od producenta, co skutkuje cienką i zduplikowaną treścią na dziesiątkach lub więcej witryn. Niezależnie od tego, czy Twoje produkty są dostępne gdzie indziej, czy jesteś jedynym dostawcą, pisanie unikalnych i angażujących opisów produktów, zoptymalizowanych pod kątem docelowych słów kluczowych, zwiększy Twoje organiczne rankingi. Jeśli zrobisz to dobrze, jednocześnie poprawisz swój współczynnik konwersji.

Wariacje długoogonowych słów kluczowych w artykułach i treściach na blogu
Treść nadal króluje i jest kluczowym elementem SEO dla eCommerce w 2022 roku. Aby uzyskać najlepsze SEO dla eCommerce, Twoja strategia wpisów na blogu powinna wykorzystywać odmiany słów kluczowych o długim ogonie dla Twoich docelowych słów kluczowych dla produktów i kategorii. Powinny one zawierać recenzje produktów, artykuły typu how-to, itp. Jeśli sprzedajesz buty do biegania, powinieneś pisać artykuły o bieganiu, joggingu, jak wybrać buty do biegania itp. Używaj linków wewnętrznych, aby te zasoby mogły wzbogacić również strony produktowe.

Nadaj priorytet nawigacji w sklepie

Doświadczenie użytkownika jest wciąż bardzo pomijanym aspektem w dzisiejszych sklepach e-commerce. Skup się na stworzeniu łatwej w nawigacji strony, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Wytycz ścieżkę najmniejszego oporu od strony głównej do kasy.

To nie tylko pomoże Ci w zwiększeniu współczynnika konwersji, ale powinno również poprawić Twoją widoczność organiczną. Google zwraca uwagę na to, czy użytkownik po wejściu na Twoją stronę nie odbija się od wyszukiwarki, a użyteczność i nawigacja po stronie odgrywają tu ogromną rolę. Jeśli zdobywasz pozycje w rankingu słów kluczowych w Google, ale cały ten ruch wraca do Google, aby znaleźć lepszą witrynę, Google uzna, że Twoja witryna nie jest idealnym miejscem do wysyłania ruchu. Jeśli chcesz, aby Twoja kampania SEO dla e-commerce nabrała rozpędu, znajdź sposób na zmniejszenie współczynnika odrzuceń.

Dodaj wewnętrzne linki do odpowiednich produktów, kategorii i zasobów
Tworzenie linków wewnętrznych w obrębie kopii SEO strony jest błędnie uważane za przestarzałą strategię, ale nadal jest niezwykle skuteczne i warte zachodu. Skup się na umieszczaniu odpowiednich linków wewnętrznych w treści strony i artykułach przeznaczonych dla ludzi, a nie dla wyszukiwarek, a Twoja witryna Ci za to podziękuje. Tak długo, jak nie upychasz słów kluczowych lub nie umieszczasz nieistotnych linków wewnętrznych, linkowanie wewnętrzne w witrynie jest naturalnym sposobem, aby pomóc Google lepiej zrozumieć Twoją witrynę i jej zawartość. Linki wewnętrzne powinny wykorzystywać anchor text, który zawiera słowa kluczowe z Twojej listy słów kluczowych i być podobne do słów kluczowych w tagu tytułowym strony.

Dane strukturalne dla witryn eCommerce
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre wyniki w Google wydają się zawierać więcej informacji niż inne? Na przykład, czy szukałeś produktu i zauważyłeś, że na niektórych stronach produktowych w wynikach wyszukiwania wyświetlane są oceny w postaci gwiazdek za recenzje? Te ulepszone wyniki są zwykle rezultatem wdrożenia przez webmastera danych strukturalnych na stronach produktów i stronach kategorii. Jest to świetny sposób na zwiększenie współczynnika CTR dla witryn eCommerce.

Dane strukturalne to kod komputerowy, który został sformatowany specjalnie po to, aby poprawić zdolność wyszukiwarki do zrozumienia zawartości strony. Podczas gdy sama informacja jest zazwyczaj wyświetlana na stronie dla użytkownika, faktyczne oznaczenie konkretnych elementów odbywa się za kulisami, w kodzie źródłowym danej strony internetowej. Dane strukturalne odnoszą się do oznaczania określonych elementów strony jako „bogatych” danych, które wyszukiwarki mogą przetworzyć i na które mogą zwrócić większą uwagę.

Terminy, które należy znać w odniesieniu do danych strukturalnych, to Schema.org i JSON-LD (JavaScript Object Notation for Linked Data). JSON-LD to sposób na wykorzystanie znacznika schema.org poprzez umieszczenie sekcji JavaScript w znaczniku <head>, w przeciwieństwie do oznaczania każdego elementu w kodzie źródłowym, gdzie pojawia się on naturalnie na stronie.

Dowiedz się więcej o działaniu danych strukturalnych prosto z ust Google!

Dane strukturalne to świetny sposób, aby nadać Google i innym wyszukiwarkom kontekst dla danych w Twojej witrynie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób Google pokazuje w SERP-ach takie elementy, jak oceny w gwiazdkach, dostępność, cena, recenzje itp. Webmaster przekazuje te informacje wyszukiwarkom takim jak Google za pomocą danych strukturalnych.

Przykład danych strukturalnych w SERP-ach
Jeśli kiedykolwiek widziałeś wyniki z ocenami w postaci gwiazdek, okruszków chleba itp. w SERP-ach, to prawdopodobnie dane strukturalne dostarczają Google tych dodatkowych informacji.

Google oferuje także przydatne narzędzie do testowania danych strukturalnych, w którym podajesz adres URL swojej witryny lub jej kod źródłowy, a Google sprawdza dane strukturalne i informuje Cię, czy występują w nich jakieś błędy, problemy lub ostrzeżenia.

core-web-vitals-instalacja-i-konfiguracja-sklepu-internetowego-prestashop-prestaguru

core-web-vitals-instalacja-i-konfiguracja-sklepu-internetowego-prestashop-prestaguru

CRO i SEO dla eCommerce
Nie sposób przecenić znaczenia CRO (Conversion Rate Optimization). Rozważ wynajęcie profesjonalnej firmy, która oferuje usługi w zakresie współczynnika konwersji. Jest to obszar, w którym zlecenie pracy profesjonaliście może być naprawdę niezwykle korzystne.

Wykorzystując dane analityczne, testy AB, nagrania wideo z rzeczywistych sesji przeglądarki, możesz skrupulatnie pracować nad poprawą współczynnika konwersji. Proste zmiany obejmują zmianę tekstu CTA i koloru przycisku, ale prawdziwe CRO to coś znacznie więcej i wymaga wykwalifikowanego profesjonalisty z analitycznym umysłem. CRO to jeden z najprostszych sposobów na zwiększenie sprzedaży online!

Wykorzystaj filmy produktowe i YouTube

Wcześniej omawialiśmy, jak pisać unikalne i angażujące opisy produktów. Umieszczanie filmów wideo na stronach produktów to świetny sposób na zwiększenie zaangażowania, zwłaszcza jeśli są to unikalne i oryginalne filmy, a nie zapożyczone od producenta.

Pamiętaj o taktyce szybkości strony i optymalizacji technicznej! Upewnij się, że filmy wideo nie obciążają stron produktów. Możesz wypróbować takie sztuczki, jak upewnienie się, że wszystkie ważne elementy strony załadują się przed załadowaniem filmu, dzięki czemu użytkownicy będą mogli nadal oglądać stronę bez konieczności czekania na załadowanie filmu.

Możesz zdecydować się na hostowanie filmów lub osadzanie filmów z YouTube. Zaletą osadzania filmów z YouTube jest to, że YouTube może stać się samodzielnym narzędziem marketingowym, jeśli tylko zainwestuje się w środki na produkcję wysokiej jakości filmów.

Techniczne SEO i eCommerce
Techniczne SEO jest ważne bez względu na to, jakiego typu stronę posiadasz, ale w przypadku eCommerce, optymalizacja techniczna jest jeszcze ważniejsza. Po pierwsze, przeciętna strona eCommerce często zawiera tysiące produktów i dziesiątki kategorii/podkategorii, więc zaawansowane taktyki, takie jak te, są często czasochłonne, skomplikowane i wymagają wykwalifikowanej (drogiej) pracy programistów. Innymi słowy, w witrynach eCommerce jest o wiele więcej dynamicznie generowanych stron, co oznacza, że jest potencjalnie o wiele więcej problemów technicznych, o które trzeba się martwić. A jednak, te techniczne aspekty SEO są zbyt często zaniedbywane przez największych sprzedawców internetowych.

Profil backlinków witryny eCommerce zazwyczaj wskazuje na kilka wybranych stron, stronę główną, kilka popularnych produktów i kategorii, ale wiele stron nie posiada żadnych backlinków i ma niewielki autorytet. W takich przypadkach posiadanie lepszych technicznych optymalizacji SEO może pomóc w wygraniu „wyścigu SEO” z konkurencją.

Kluczem do utrzymania optymalizacji witryny z technicznego punktu widzenia jest przeprowadzanie audytu technicznego SEO co miesiąc lub co jakiś czas, w zależności od tego, jak często witryna jest aktualizowana. Jeśli regularnie dodawane są nowe funkcjonalności lub dodatkowe typy stron, proces ten należy przeprowadzać częściej.

Przyspieszanie-sklepu-internetowego-prestashop-prestaguru

Przyspieszanie-sklepu-internetowego-prestashop-prestaguru

Popularne narzędzia do audytu SEO:
Screaming Frog SEO Spider
Ahrefs
SEMRush
Screaming Frog to crawler, który naśladuje sposób, w jaki boty wyszukiwarek przeszukują Twoją witrynę. Po przeszukaniu Twojej strony Screaming Frog kompiluje te informacje w przyjaznym dla użytkownika interfejsie. Jednakże, podobnie jak inne narzędzia z tej listy, opiera się on bardziej na wiedzy użytkowników, podczas gdy Ahrefs i SEMRush posiadają oprogramowanie do audytu strony, które oferuje wgląd i sugerowane zmiany w oparciu o wyniki indeksowania.

Ahrefs i inne narzędzia do audytu stron internetowych
Ahrefs i podobne narzędzia jak SEMRush przeszukują Twoją stronę i oceniają Twoje wysiłki SEO. Mogą one przeszukiwać witrynę codziennie lub co tydzień, aby monitorować zmiany. Przy każdym przeszukiwaniu otrzymasz ekran z ogólnym stanem zdrowia i metrykami witryny opartymi na przeszukiwaniu.

Przykład problemów z audytem Ahrefs
Wspaniałe jest to, że te narzędzia nie tylko powiedzą ci, co jest nie tak, ale także zaoferują wgląd w to, jak możesz to naprawić i dlaczego jest to problem SEO.

Typowe problemy techniczne SEO na stronach eCommerce obejmują:
Zbyt wiele stron: Pozbądź się nieistotnych stron, które obniżają autorytet Twojej domeny. Jeśli na danej stronie nie ma znaczącego ruchu, rozważ usunięcie jej i przekierowanie 301 na lepszą stronę. Może to również wpłynąć na szybkość witryny (patrz poniżej).
Duplikaty treści: Powielanie treści jest poważnym błędem SEO i może zaszkodzić pozycji Twojej strony eCommerce w rankingu. Jeśli masz wiele stron wykorzystujących tę samą treść, może to być ostrzeżenie dla Google, że jesteś spamerem. Zablokuj strony z duplikatami treści przed indeksowaniem w swoim pliku robots.txt lub użyj tagów kanonicznych, jeśli kilka stron ma podobną treść. Powiedz NIE duplikatom treści!

Niska jakość treści – Niska jakość treści jest tak samo powszechnym problemem dla sklepów eCommerce, jak duplikaty treści. Napisanie unikalnych, angażujących i merytorycznych treści dla tysięcy stron produktów może być wyzwaniem, ale takie działanie wyróżnia Twój sklep eCommerce w Google i zazwyczaj znacząco poprawia współczynnik konwersji. Większość sklepów eCommerce pomija ten krok, często polegając na cienkich opisach produktów pochodzących od producenta. W rezultacie otrzymujemy cienką i zduplikowaną treść!
Szybkość strony – Coraz ważniejsza część algorytmu Google, im szybciej ładuje się Twoja strona, tym bardziej jest ona „przyjazna” dla użytkownika i tym większe prawdopodobieństwo, że Google i inne wyszukiwarki skierują na nią ruch organiczny! Korzystaj z narzędzi, takich jak narzędzie Google Page Speed Insights lub GTMetrix, które przeanalizują szybkość witryny Twojego sklepu i podpowiedzą, co zrobić, aby ją poprawić! Zawsze szukaj sposobów na poprawę szybkości witryny, a użytkownicy i strony wyników wyszukiwania będą Ci wdzięczni.

SEO dla eCommerce i rozwój strony internetowej
Kiedy budujesz sklep eCommerce od podstaw, bardzo ważne jest, aby pomyśleć o skalowalności. Innymi słowy, jeśli Twoja strona startuje z zaledwie kilkudziesięcioma produktami, ale planujesz mieć kilkaset lub tysiące na tej samej platformie eCommerce, musisz odpowiednio zaplanować, jeśli oczekujesz, że Twoja strona będzie w stanie dostosować się i skalować wraz z Twoim rozwojem. Decyzje dotyczące struktury strony mają ogromny wpływ na SEO eCommerce.

Skalowalność ma wiele wspólnego z platformą eCommerce, którą wybierzesz, z tym, jak skonfigurujesz bazę danych i ERP swojej strony, z hostingiem, który wybierzesz itd. Z pewnością powinieneś skonsultować się z firmą konsultingową eCommerce, zanim zajdziesz zbyt daleko w tym procesie, chyba że masz umiejętności, czas i zasoby, aby samodzielnie podejmować tego typu istotne i wysoce techniczne decyzje.

Jednym z podstawowych celów każdej witryny eCommerce powinno być stworzenie mało odpornych ścieżek od strony głównej do kasy. Teoretycznie, przeciętny użytkownik Twojej witryny powinien bez problemu przejść ze strony głównej do pożądanych produktów za pomocą zaledwie dwóch lub trzech kliknięć. Zaplanuj przepływ użytkownika i staraj się zminimalizować liczbę kliknięć potrzebnych użytkownikowi do znalezienia pożądanego produktu (produktów). Zoptymalizuj strony kategorii pod kątem intuicyjnego sortowania, filtrowania i przeglądania produktów. Należy również usprawnić cały proces składania zamówienia po dodaniu produktu do koszyka. W taki sam sposób, w jaki sklepy detaliczne są zaprojektowane, aby ułatwić zakup produktów na każdym etapie, Twój sklep eCommerce powinien robić to samo.

Oprócz inteligentnej struktury strony i łatwości obsługi dla ludzi, musisz również pomyśleć o tym, aby strona była łatwa w nawigacji dla botów wyszukiwarek. Obejmuje to opracowanie solidnej struktury adresów URL, która ma sens dla botów wyszukiwarek (i ludzi), a jednocześnie jest przyjazna dla oczu.

Strategie struktury witryny będą się różnić z punktu widzenia tworzenia stron internetowych i będą korelować z niestandardową funkcjonalnością i wymaganiami projektowymi. Firmy powinny współpracować z konsultantem eCommerce przed podjęciem decyzji dotyczących struktury strony.

Dla struktury URL:
Bądź zwięzły
Unikaj upychania słów kluczowych lub nadmiarowości
Bądź opisowy i włączaj słowa kluczowe do slug URL, jeśli ma to sens. Jeśli Twoim głównym słowem kluczowym dla strony kategorii jest „czerwone kapelusze flanelowe”, rozważ wprowadzenie „czerwonych kapeluszy flanelowych” jako hasła URL.
Typowa struktura URL dla stron kategorii eCommerce:
https://www.example.com/c/hats/red-flannel-hats
Bad URL Structure for eCommerce category pages:
https://www.example.com/category/hats/red-hats
https://www.example.com/category/hats/colored-hats/red/hats
https://www.example.com/category/h/c-h/r/h-rf-h
Good URL structure for Products
https://www.example.com/products/golf/drivers/titliest/917d2
https://www.example.com/p/golf/drivers/titlesist/titlesist-917d2-driver
Bad URL Structure for Products
https://www.example.com/products/golf/product/golf-product1234.html
https://www.example.com/p/golf/drivers/t/234
https://www.example.com/cart/item43

Przejrzyj SERP-y (strony wyników wyszukiwania) dla podobnych typów produktów i kategorii
Zauważ, jak strony z czołówki rankingu konstruują adresy URL strony kategorii i strony produktu, i naśladuj je, jeśli to możliwe, z ulepszonymi zmianami.

Zauważ, że nawet jeśli strony z czołówki rankingu różnią się strukturą adresów URL, wszystkie są strategicznie skonstruowane tak, aby przekazać to, o czym jest strona, aby pomóc wyszukiwarkom lepiej zrozumieć ich strony.

pomoc-techniczna-prestashop-prestaguru

pomoc-techniczna-prestashop-prestaguru

Rozwijaj niestandardową funkcjonalność od podstaw
Podczas tworzenia strony eCommerce, ważne jest, aby określić, jakiego typu funkcjonalności będą potrzebne na stronie. Pomyśl o wszystkich niestandardowych funkcjach na stronie produktu Amazon: produkty powiązane, recenzje produktów, klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również ten produkt itd. Wszystkie te funkcje są doskonałe dla strony eCommerce, a Amazon może być świetną firmą do nauki w tym zakresie.

Ale jeśli oczekujesz, że Twoja strona eCommerce będzie miała solidną funkcjonalność, często musisz zbudować ją od podstaw, aby odniosła jak największy sukces. Powodem jest to, że ponieważ prędkość strony i organizacja kodu źródłowego wpływają na SEO, chcesz, aby wszelkie niestandardowe prace rozwojowe były wbudowane tak, aby wszystko działało harmonijnie, a prędkość strony była tak szybka, jak to tylko możliwe.

Na przykład wiele sklepów e-commerce WooCommerce WordPress opiera się na szeregu różnych wtyczek, aby napędzać funkcjonalność, co może skończyć się powodując wiele bólów głowy i technicznych problemów SEO w dół drogi. Ponieważ wiele z tych wtyczek zostało opracowanych niezależnie, nie zawsze współpracują one ze sobą bezproblemowo.

Co więcej, każda aktualizacja wtyczki może potencjalnie zakłócić prawidłowe funkcjonowanie innych, a Ty możesz nie zdawać sobie sprawy, że Twoja witryna jest uszkodzona, dopóki zirytowani klienci nie skontaktują się z Tobą w sprawie zwrotu pieniędzy. Może się to skończyć większymi kosztami, jeśli będziesz musiał zatrudnić firmę zajmującą się rozwojem e-commerce, aby pomogła Ci zaktualizować wtyczki w celu uniknięcia problemów technicznych SEO, które mogą spowodować spustoszenie w wynikach wyszukiwania.

Dlatego budując stronę eCommerce, weź pod uwagę wszystkie funkcje, których będziesz potrzebować i współpracuj z firmą, która może zaprojektować Twoją stronę tak, aby działała zgodnie z Twoimi oczekiwaniami od podstaw. Zbuduj swoją witrynę w taki sposób, aby dodawanie funkcjonalności w przyszłości było jak najprostsze.

Od strony głównej do kasy: Wytycz ścieżkę najmniejszego oporu
Budując witrynę, skup się na tym, aby kupujący jak najłatwiej dotarł na stronę główną, znalazł poszukiwany produkt (produkty) i przeszedł do kasy. Aby zwiększyć konwersję, musisz stworzyć witrynę, która maksymalnie ułatwi tę ścieżkę. Jeśli masz dane historyczne, testy AB, dane CRO itp., wykorzystaj je do zbudowania strony, która przekształci jak najwięcej użytkowników w kupujących.

Zminimalizuj liczbę kliknięć od strony głównej do strony produktu i kasy
Umieść przycisk „dodaj do koszyka” na całej stronie produktu
Zamieść linki do łatwych, uproszczonych procesów kasowych dla kupujących, którzy się spieszą.
Nie wymagaj od użytkowników logowania lub tworzenia konta, aby dokonać zakupu.
Zleć firmie specjalizującej się w CRO i eCommerce konsultacje podczas projektowania i tworzenia stron eCommerce.
Optymalizacja mobilna na wszystkich urządzeniach

Optymalizacja witryny pod kątem urządzeń mobilnych staje się coraz ważniejsza z roku na rok od ponad dekady. Jeśli prowadzisz sklep eCommerce, musisz przedkładać wrażenia z korzystania z urządzeń mobilnych nad te z komputerów stacjonarnych. Oznacza to stworzenie responsywnej strony internetowej, która dostosowuje się do rozmiaru urządzenia, z którego jest dostępna.

Od kilku lat Google informuje nas, że przechodzi na indeks mobile-first, co ma ogromny wpływ na strategie SEO dla eCommerce. Jeśli Google traktuje priorytetowo doświadczenia mobilne, dobrze jest, aby Twój sklep eCommerce również to robił.

Oznacza to, że kiedy Google tworzy rankingi stron, zwraca większą uwagę na Twoją stronę mobilną niż na desktopową. Ponieważ większość kupujących w eHandlu zaczyna lub kończy zakupy online, MUSISZ skupić się na doświadczeniach mobilnych. Użyteczność i szybkość strony mobilnej są równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż użyteczność i szybkość strony stacjonarnej.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie tego procesu jest uruchomienie narzędzia Google Mobile-Friendly Tester.

Zdobywanie i budowanie linków dla SEO eCommerce
W 2022 roku linki pozostają jednym z najważniejszych sygnałów zaufania, które wyszukiwarki takie jak Google wykorzystują do oceny autorytetu Twojej domeny i określenia pozycji strony w rankingu.

Jeśli jesteś początkujący w link buildingu, przewodnik dla początkujących Moz.com jest świetnym miejscem, aby zacząć.

Istnieje wiele sposobów na budowanie linków. W dawnych czasach SEO, aby wyróżnić się na tle konkurencji, wystarczyło umieścić swoją witrynę w katalogach i innych tego typu miejscach. Dziś tak nie jest, a Google nie zwraca uwagi na linki pochodzące z katalogów o niskiej jakości.

Zamiast tego skup się na zdobywaniu linków, a nie na budowaniu linków do Twojego sklepu eCommerce. Innymi słowy, twórz „linkbait”. Twórz treści na swojej stronie, które zachęcają ludzi do umieszczania linków do nich.

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku

Oto niektóre z najbardziej skutecznych metod link buildingu lub zdobywania linków w celu zdobycia istotnych, autorytatywnych zewnętrznych backlinków internetowych, które wskazują na Twoją stronę eCommerce:

Oparte na treści (opracuj infografikę, białą księgę, poradnik, galerię obrazów lub artykuł na blogu, który oferuje angażujące i wysokiej jakości informacje na dany temat).
Blogowanie gościnne (nie jest tak skuteczne jak kiedyś, ale jeśli treść i domena bloga gościnnego jest wysokiej jakości, blogowanie gościnne pozostaje doskonałą metodą budowania linków.
Ego bait (stwórz treść mającą na celu nadmuchanie ego osoby cieszącej się autorytetem, wiedząc, że podzieli się ona tą treścią ze swoim kręgiem zawodowym, a w rezultacie pojawią się naturalne linki)
Budowanie uszkodzonych linków (znajdź uszkodzone linki do konkurencyjnych stron używając narzędzia takiego jak Ahrefs.com i zwróć się do linkujących webmasterów z pytaniem, czy zastąpią uszkodzony link lepszą stroną w Twojej domenie. Być może będziesz musiał stworzyć stronę z zasobami lub postem na blogu, jeśli nie posiadasz istniejących zasobów. Upewnij się, że treść jest wyższej jakości niż oryginalny link.
Rekultywacja linków (znajdź niedziałające linki/404 na swojej stronie za pomocą narzędzia takiego jak Ahrefs.com i zaimplementuj przekierowania 301, aby rozwiązać problem niedziałających linków na istniejącej stronie. Pomoże to zachować „sok” z linków. Jest to świetny przykład podstawowej taktyki technicznego SEO, która jest jednocześnie skuteczną taktyką link buildingu.
Właściwie zarządzaj produktami, których nie ma na stanie
Nigdy nie należy po prostu usuwać produktu (lub kategorii) z witryny. Istnieje kilka strategii, które warto rozważyć, ale żadna z nich nie polega po prostu na usunięciu starej strony. Oto kilka opcji do rozważenia, które zależą od okoliczności.

Pozostaw stronę produktu aktywną i wymienioną na stronie kategorii (oraz na stronach podkategorii), po prostu dodaj informację, że produkt został wycofany z produkcji na samej stronie produktu. Dodaj linki do odpowiednich produktów w opisie strony starego produktu.
Zlikwiduj starą stronę produktu i zastosuj przekierowanie 301 na najbardziej odpowiednią nową stronę, niezależnie od tego, czy jest to nowa strona podobnego produktu, wpis na blogu o starym produkcie, strona kategorii itp. Należy użyć najodpowiedniejszej strony, która może zastąpić stary adres URL.
Zachęć klientów do recenzji i zaangażowania
Dane strukturalne do wyświetlania takich rzeczy jak recenzje w SERPach są świetne i w ogóle, ale jeśli masz dwie recenzje na swojej stronie, to nie wygląda to najlepiej!

Stwórz program motywacyjny, aby zachęcić swoich użytkowników do zostawiania recenzji. Ta strategia powinna wykraczać poza recenzje, ponieważ priorytetem powinno być angażowanie przeszłych, obecnych i przyszłych klientów w jak największym stopniu. W branży eCommerce, powtarzający się klienci są niezwykle korzystni, a klienci online reagują na zachęty.

Zwiększ prędkość witryny i skróć czas ładowania strony
Coraz ważniejsza część algorytmu Google, posiadanie szybkiej strony internetowej drastycznie poprawi Twoją pozycję w rankingu i doświadczenia użytkowników.

Powinieneś skupić się na doświadczeniach użytkowników, ale musisz wziąć pod uwagę, że szybkość ładowania strony jest częścią tych doświadczeń. Podejmij kroki, aby stać się najszybszą witryną wśród swoich konkurentów. Nie trzeba być szybkim jak błyskawica, jeśli treść jest dostarczana szybciej niż u konkurencji w danej niszy lub branży.

Upewnij się, że obrazy są odpowiednio skompresowane do użytku w sieci, ponieważ duże pliki graficzne mogą powodować opóźnienia w działaniu witryny. Zwróć też uwagę na systemy CMS, które wymuszają większe wersje obrazów produktów, podczas gdy wystarczyłaby wersja skompresowana (na ciebie patrzę, Magento!).

prestashop-demo-2

prestashop-demo-2

Narzędzia do pomiaru szybkości witryny:

Google PageSpeed Insights (wgląd w perspektywę Google)

GTMetrix (wgląd w Google, Bing i Yahoo)

Porozmawiajmy o SEO dla eCommerce – otrzymaj darmową ofertę

Strategie i najlepsze praktyki SEO dla eCommerce w 2022 roku
Pozycjonowanie e-commerce jest ważniejsze dla stron e-commerce niż kiedykolwiek wcześniej. Silna strategia SEO dla eCommerce jest kluczowa dla maksymalizacji organicznej widoczności w wyszukiwarkach, prześcignięcia konkurencji w wynikach wyszukiwania i zmaksymalizowania liczby nowych klientów przychodzących organicznie z Google i innych głównych wyszukiwarek.

Znaczenie SEO dla e-commerce
Ponieważ ruch organiczny pozostaje jednym z najbardziej opłacalnych źródeł przychodów dla stron eCommerce, firmy odnoszą znaczne korzyści z inwestowania odpowiednich środków w kampanię SEO dla eCommerce.

Większość witryn eCommerce wykorzystuje SEO w jakimś zakresie, niezależnie od tego, czy jest ono zarządzane i realizowane wewnętrznie, czy przez agencję SEO. Najczęściej ci, którzy wygrywają w Google, to ci, którzy poważnie traktują optymalizację pod kątem wyszukiwarek i szanują potencjalny wpływ wykorzystania lub niewykorzystania SEO dla eCommerce w swoim sklepie internetowym.

Ale nie wszystkie agencje SEO są sobie równe i tylko kilka z nich zajmuje się SEO dla eCommerce. Jako jedna z pionierskich firm internetowych oferujących usługi SEO dla eCommerce, OuterBox zdobył nieporównywalne umiejętności i wiedzę na temat optymalizacji wyszukiwarek. Dowiedzieliśmy się dokładnie, co jest potrzebne, aby skutecznie pozycjonować w Google i zwiększyć ruch organiczny oraz przychody. Pracowaliśmy nad setkami witryn eCommerce w różnych branżach, a SEO dla eCommerce to nasza pasja. Każdego dnia pomagamy stronom eCommerce zwiększać ich organiczny (i płatny) ruch/dochody z Google i innych wyszukiwarek.

Ten kompleksowy przewodnik zawiera wiele z naszych najlepszych strategii, technik i taktyk SEO dla eCommerce. Od badania słów kluczowych dla eCommerce i optymalizacji on-page do link buildingu i innych taktyk off-page, poinformujemy Cię o wszystkim, co dotyczy SEO dla eCommerce i będziesz gotowy do podejmowania lepszych decyzji marketingowych dla swojego sklepu internetowego.

Zrozumienie słów kluczowych: Co kryje się pod słowem kluczowym?
Jeśli chodzi o SEO, słowo kluczowe to po prostu wymyślny termin dla zapytania w wyszukiwarce. Dotyczy to również SEO dla e-commerce.

Wszystko, co jest wpisywane i wyszukiwane w wyszukiwarce, jest słowem kluczowym. Słowa kluczowe mogą składać się z jednego słowa, frazy, pytania, itp. Wszystko, co ktokolwiek kiedykolwiek wpisał do wyszukiwarki, jest słowem kluczowym.

Na przykład „gitary”, „gitary na sprzedaż” i „używane gitary Gibson z lat 70. na sprzedaż” to trzy różne słowa kluczowe. Każde z nich byłoby odpowiednie dla witryny eCommerce, która sprzedaje gitary. Ale jeśli nie oferują oni gitar Gibson z lat 70-tych, to trzecie słowo kluczowe nie jest optymalne dla ich witryny eCommerce.

Strony produktowe i strony kategorii eCommerce mają zazwyczaj różne słowa kluczowe. „Nike Air Max Shoes” byłoby świetne dla strony produktu, a „Nike Basketball Shoes” miałoby sens dla strony kategorii. Różne branże lub nisze eCommerce często mają różne sposoby wyszukiwania. Branże B2B często używają SKU produktów. Duże marki, takie jak Nike czy Adidas, będą miały wiele ważnych, markowych słów kluczowych, takich jak „buty do biegania Adidas” czy „knagi Nike”.

Myśl tak, jak myślałby Twój potencjalny klient i weź pod uwagę psychologię wyszukiwania podczas poszukiwania nowych słów kluczowych. Czasami słowa kluczowe składają się z frazy lub słów połączonych razem i są uważane za słowa kluczowe o długim ogonie.

Długie słowa kluczowe mają zazwyczaj niższą konkurencję niż ich krótsze odpowiedniki i stanowią świetną okazję dla witryn eCommerce z niskim autorytetem domeny lub próbujących uplasować się na konkurencyjnych stronach wyników wyszukiwania. Początkująca firma produkująca materace może mieć łatwiejszy dostęp do pierwszej strony dla słowa kluczowego „luxury king size mattress innerpring” niż „mattresses”. Poszukiwanie słów kluczowych o długim ogonie jest bardzo opłacalną taktyką SEO , szczególnie dla stron eCommerce. Strategie marketingu treści kochają słowa kluczowe o długim ogonie! Słowa kluczowe, które są istotne dla Twoich produktów, świetnie nadają się do marketingu treści i często zawierają słowa kluczowe o dłuższym ogonie.

cennik-prestashop-3

cennik-prestashop-3

Google Search Console i Google Analytics mogą dostarczyć Ci informacji na temat Twojej organicznej widoczności w wynikach wyszukiwania, liczby kliknięć i wyświetleń Twoich stron w wynikach wyszukiwania oraz słów kluczowych lub zapytań, na które pozycjonuje się Twoja witryna eCommerce. Korzystanie z konta w Google Search Console jest w zasadzie obowiązkowe dla SEO i webmasterów, aby śledzić, jak Google postrzega ich witryny eCommerce.
Profesjonalne oprogramowanie SEO, niezależne narzędzia i trackery rankingu organicznego mogą szybko powiedzieć Ci, jakie pozycje zajmuje dana witryna w Google, co jest świetnym początkiem do znalezienia odpowiednich, kwalifikowanych haseł, które można rozwinąć.
Specjaliści SEO mają dostęp do niezliczonych narzędzi, które zbierają dane dla wszystkich słów kluczowych, które są kiedykolwiek wyszukiwane. Google i inne wyszukiwarki dostarczają bezcennych informacji na temat każdego potencjalnego słowa kluczowego, jakie można sobie wyobrazić, w tym:

Średni miesięczny wolumen wyszukiwania
Średni koszt kliknięcia tego słowa kluczowego w płatnych reklamach / PPC
Jak bardzo konkurencyjne jest to słowo kluczowe lub jak trudno będzie znaleźć się na pierwszej stronie.
Pierwszym krokiem w każdej kampanii SEO, czy to SEO dla eCommerce czy innej, jest stworzenie listy słów kluczowych, które są istotne dla Twojej strony internetowej i na które chcesz uzyskać ranking. Gdzie chcesz widzieć swoją witrynę w wynikach wyszukiwania?

Jeśli celem SEO jest poprawa pozycji Twojej witryny w wyszukiwarkach, musisz wiedzieć, jakie słowa kluczowe chcesz poprawić. Wybierz listę kilkuset słów kluczowych, dla których chcesz zacząć poprawiać ranking swojej witryny, i właśnie stworzyłeś swoją pierwszą listę słów kluczowych!

Upewnij się, że masz jedno główne słowo kluczowe i kilka pomocniczych słów kluczowych wybranych dla około 50-100 najważniejszych stron, w tym dla najważniejszych stron z wpisami na blogu, stron produktów i stron kategorii. Strony produktów i strony kategorii są zazwyczaj najważniejszymi stronami w przypadku witryn eCommerce, więc posiadanie odpowiednich słów kluczowych dla tych stron jest bardzo ważne.

Narzędzie Google Keyword Planner stanowi bezpośrednie źródło informacji o słowach kluczowych. Dane z Planera Słów Kluczowych Google są wykorzystywane przez API i dalej ekstrapolowane przez różne narzędzia SEO. Narzędzia te ułatwiają prowadzenie badań na intuicyjnej platformie.

Dzięki oprogramowaniu SEO klasy przemysłowej można analizować rankingi słów kluczowych każdej witryny, która znalazła się na pierwszej stronie Google dla wyszukiwanych haseł (słów kluczowych) z początkowego badania słów kluczowych, aby odkryć jeszcze więcej możliwości.

Przy dużej liczbie stron kategorii i produktów, łatwo jest zebrać setki lub tysiące odpowiednich słów kluczowych dla witryny eCommerce. Eksportowanie danych o słowach kluczowych do arkuszy kalkulacyjnych w celu skompilowania i przetworzenia ich w uporządkowaną listę jest świetnym sposobem na zidentyfikowanie słów kluczowych, wokół których można później opracować strategie w celu poprawy pozycji w rankingach. SEO dla eCommerce wymaga ciągłych badań i analiz, aby poprawić i utrzymać rankingi słów kluczowych.

Twoja lista słów kluczowych będzie wspierać inne strategie i taktyki SEO, takie jak struktura adresów URL, konwencja nazewnictwa kategorii i produktów, import danych, hierarchia strony, struktura, itp.

Kiedy już wiesz, na jakie słowa kluczowe chcesz, aby Twoja witryna eCommerce uzyskała ranking, możesz również zacząć określać, jak trudno będzie Twoim stronom uplasować się w rankingu dla tych wyszukiwań w Google. Trudność słowa kluczowego jest metryką dostarczaną przez różne narzędzia, ale zazwyczaj można użyć CPC dla płatnych reklam, aby uzyskać dobry pomysł.

Zrozumienie, jak konkurencyjne są strony wyników wyszukiwania dla każdego słowa kluczowego, które zamierzasz targetować (trudność słowa kluczowego), jest jednym z pierwszych kroków do określenia odpowiedniego budżetu/przydziału środków na SEO dla stron eCommerce.

Badanie słów kluczowych: Podstawa strategii SEO dla eCommerce
Zrozumienie wszystkich potencjalnych zapytań, których nowi klienci mogą użyć, aby znaleźć Twój sklep, jest kluczowe.

Twoja wstępna lista słów kluczowych jest fundamentem, na którym będziesz budować swoją kampanię SEO. Cały czas trzeba myśleć o nowych możliwościach słów kluczowych. Jest to również proces ciągły, zwłaszcza gdy do sklepu dodawane są nowe produkty i strony. Każda nowa strona będzie prawdopodobnie wymagała nowych badań, ponieważ trendy wyszukiwania w Google stale się zmieniają. Planer Słów Kluczowych Google i inne narzędzia dostarczają specjalistom SEO wszystkich potrzebnych danych o słowach kluczowych.

biała strona w prestashop

biała strona w prestashop

Oto jak znaleźć najlepsze słowa kluczowe dla Twojego biznesu i jak odkryć słowa kluczowe, które omijają nawet Twoich czołowych konkurentów.

W przypadku stron e-commerce, Twoim głównym celem jest znalezienie słów kluczowych z intencją handlu elektronicznego.

Każde słowo kluczowe posiada pewną nieuchwytną cechę, którą określa się mianem intencji wyszukiwania. Czego szuka typowy użytkownik po wpisaniu danego słowa kluczowego do wyszukiwarki? Czy ta osoba szuka sklepu internetowego? Google w dużej mierze polega na zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji, aby odpowiedzieć na te pytania i wywnioskować algorytmicznie intencje wyszukiwania dla dowolnego słowa kluczowego.

Intencje wyszukiwania i SEO dla eCommerce
Intencje wyszukiwania reprezentują teoretyczne informacje, które szukający chce uzyskać lub cel, który chce osiągnąć w wyniku swojego zapytania. Należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

Czy osoba szukająca szuka stron produktów eCommerce?
Strony kategorii?
Przewodnika zakupowego lub artykułu?
Pomyśl, jeśli ktoś szuka terminu „x”, jakiego typu treści będzie szukał? Wyszukuj również ten termin w Google i zobacz, co Google wyświetla. Jeśli próbujesz pozycjonować stronę produktu dla terminu, dla którego Google wyświetla wszystkie kategorie, istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje intencje wyszukiwania są błędne (a przynajmniej Google tak uważa, a w końcu tylko to się liczy, prawda?). SEO dla eCommerce polega na zrozumieniu intencji wyszukiwania, zidentyfikowaniu odpowiednich słów kluczowych z intencją eCommerce i poprawieniu pozycji Twojej witryny w wyszukiwarce dla tych odpowiednich słów kluczowych.

Mając to na uwadze, wszystkie badania muszą uwzględniać intencje wyszukiwania słów kluczowych, zanim zdecydujesz się na nie celować. W przypadku badania słów kluczowych dla witryn eCommerce, należy zwrócić uwagę na intencję eCommerce. Identyfikacja właściwych słów kluczowych i słów kluczowych o długim ogonie, które są ukierunkowane na e-handel, jest niezbędna do zbudowania silnej strategii SEO dla e-handlu.

Innymi słowy, poszukaj jakiegoś czynnika (czynników) kwalifikującego słowo kluczowe, który oznacza, że dana osoba chce kupić produkt. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do sytuacji, w której będziesz kierował ruch, który w ostatecznym rozrachunku jest bezwartościowy (to znaczy nie prowadzi do znaczącego wzrostu liczby transakcji lub przychodów).

Przykład!
Załóżmy, że Twoja strona eCommerce sprzedaje używane gitary. Doskonałym miejscem do rozpoczęcia badań słów kluczowych są szerokie słowa kluczowe, które opisują Twoje produkty lub usługi. Zacznijmy od wpisania „używane gitary” do narzędzia do badania słów kluczowych. Poniższy zrzut ekranu pochodzi z Ahrefs.com.

Podczas gdy słowo kluczowe „używane gitary” ma znacznie wyższy wolumen wyszukiwania, „używane gitary na sprzedaż” ma intencję e-commerce. Można również rozważyć ukierunkowanie na „używane gitary w pobliżu mnie”, ale zauważ, że wolumen wyszukiwania jest niższy niż „używane gitary na sprzedaż”. Osoba wyszukująca szuka używanych gitar, które są na sprzedaż w jej pobliżu, więc oznacza to, że najprawdopodobniej szuka lokalnego sprzedawcy niż sklepu internetowego. Ktoś, kto szuka szerszego hasła „gitary używane”, może po prostu szukać informacji lub zdjęć używanych gitar bez zamiaru dokonania zakupu. Wszystkie te słowa kluczowe są nadal istotne i warto na nie celować, jeśli sprzedajesz używane gitary, to tylko kwestia tego, gdzie, kiedy i jak. Informacyjne słowa kluczowe są świetne do marketingu treści i wspierania głównych słów kluczowych w e-handlu.

Słowa kluczowe nie muszą zawierać słów takich jak „kupuję” czy „na sprzedaż”, aby miały wyraźne intencje związane z handlem elektronicznym.

Istnieje wiele innych wskaźników świadczących o tym, że dane słowo kluczowe ma intencję eCommerce:
SKU produktu – jeśli ktoś szuka SKU produktu, prawdopodobnie chce go kupić, chyba że w zapytaniu znajdzie się inny kwalifikator, np. „naprawa”.
Wymiary / Rozmiary – jeśli ktoś szuka „skrzynki butelek ketchupu o pojemności 16 oz”, prawdopodobnie nie szuka artykułu na blogu, aby spełnić swoje zapytanie, chce kupić ketchup!
Nagie, markowe nazwy produktów mogą być dowolne, ale warto na nie zwrócić uwagę w przypadku witryn eCommerce. Ktoś szukający „MacBooka Pro” może chcieć go kupić lub po prostu przeczytać stronę Wikipedii poświęconą MacBookom Pro.
Wiele innych czynników! Postaraj się wczuć w sytuację potencjalnej osoby szukającej.
Istnieją sposoby na sortowanie i filtrowanie danych o słowach kluczowych w sposób, który pomoże Ci szybko znaleźć słowa kluczowe z intencją e-handlową, uporządkować je wszystkie w arkuszu kalkulacyjnym i zawęzić do listy tych, na których poprawie chcesz się skupić w swojej kampanii SEO.

Powiemy Ci później, jak dokładnie to zrobić, ale na razie omówmy wiele różnych narzędzi badawczych, które agencja marketingu cyfrowego ma do swojej dyspozycji i jak z nich korzystać, aby zwiększyć ruch organiczny!

Najlepsze narzędzia do badania słów kluczowych dla SEO eCommerce
Ahrefs
Moz
SEMRush
Keywords Everywhere
Amazon.com’s Search Suggest Functionality& https://www.keywordtooldominator.com/
Google Keyword Planner (many tools utilize Google Keyword Planner data)
Lesser-Known / Niche Keyword Tools
LSI Graph / LSI Tools
Wikipedia
Keywords Everywhere
Answer The Public

prestashop-addons (4)

prestashop-addons (4)

Dzisiejsze narzędzia SEO dla eCommerce sprawiają, że wyszukiwanie słów kluczowych jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś, ale to nie znaczy, że jest jeszcze prostsze. Przy tak wielu dostępnych narzędziach, łatwo jest się zgubić w morzu słów kluczowych.

Przyjrzyjmy się kilku podstawowym opcjom, które masz do dyspozycji przy badaniu słów kluczowych za pomocą popularnego narzędzia SEO Ahrefs.com.

1. Zacznij od podstawowego pomysłu na to, na co chcesz, aby strona, dla której szukasz słów kluczowych, zajęła miejsce w rankingu.
Dla tego przykładu, wyobraźmy sobie, że optymalizujemy stronę produktu dla słuchawek marki Audio-Technica, model M70x. Badania można rozpocząć w taki sam sposób, w jaki rozpoczynamy wyszukiwanie w Google. Możesz również umieścić w tym narzędziu listę setek słów kluczowych, aby uzyskać pomysły i powiązane słowa kluczowe dla setek słów kluczowych jednocześnie.

2. Przejrzyj dane przeglądowe słów kluczowych i znajdź swoje słowa kluczowe!
Do narzędzia wpisaliśmy „audio technica m70x”. Poniżej możesz przeglądać dane dla każdego słowa kluczowego, przeglądać inne słowa kluczowe z tymi samymi terminami, przeglądać powiązane zapytania, itp. Wszystkie te opcje pomogą Ci odkryć nowe i potencjalnie lepsze słowa kluczowe, na które warto zwrócić uwagę. To powiązane pytanie: „Dlaczego nie ma miłości do słuchawek audio technica m70x” byłoby świetnym tematem bloga, który pomógłby wesprzeć Twoją stronę produktu. Stwórz blog, na którym omówisz, dlaczego nie ma miłości do tych słuchawek i wykorzystaj blog jako narzędzie sprzedaży, aby przekierować czytelników na stronę produktu. Aby zwiększyć konwersję, na stronie bloga zamieść kod kuponu.

Tutaj możesz przeglądać metryki dla danego słowa kluczowego, przeglądać inne słowa kluczowe z tymi samymi terminami, przeglądać powiązane pytania itp. Wszystkie te opcje pomogą Ci odkryć nowe i potencjalnie lepsze słowa kluczowe, na które warto zwrócić uwagę.

3. Pamiętaj, aby przejrzeć sugerowane pomysły na słowa kluczowe, tematy nadrzędne, słowa kluczowe z tymi samymi terminami, aby upewnić się, że znajdziesz najlepsze słowo(a) kluczowe.
Już po samym przejrzeniu powiązanych terminów można zauważyć, że słowo kluczowe „audio technica ath-m70x” jest wyszukiwane prawie dwa razy częściej niż nasze początkowe słowo kluczowe „audio technica m70x”. Zakładając te same intencje związane z handlem elektronicznym, które z nich wybrałbyś do targetowania?

4. Używaj kilku narzędzi
Będziesz chciał użyć kilku narzędzi, aby porównać dane i upewnić się, że nie przeoczyłeś żadnych potencjalnych słów kluczowych. Chociaż narzędzia takie jak Ahrefs i SEMRush posiadają niezliczoną ilość cennych informacji dla specjalistów SEO, dane są często „szacowane”, więc możesz mieć pewne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi narzędziami. Zrozumienie mocnych i słabych stron każdego narzędzia jest czymś, co przychodzi tylko z czasem i doświadczeniem. Poniżej, dane SEMRush dotyczące przeglądu słów kluczowych dla tego samego słowa kluczowego „audio technica m70x”, które wcześniej badaliśmy w Ahrefs.com. Zauważ, że SEMRush szacuje 260 miesięcznych wyszukiwań w porównaniu do 250 szacunków Ahrefs.

prestashop-demo-4

prestashop-demo-4

Kategoria Badanie słów kluczowych
Narzędzia badawcze (jak opisano powyżej)
Amazon – przestudiuj, w jaki sposób są zorganizowane podobne kategorie i podkategorie oraz jakie słowa kluczowe są w nich celowane. Możesz zdecydować się na te same słowa kluczowe, co Amazon lub na ich dłuższe odmiany, ale skorzystaj z Amazon, aby uzyskać szybki obraz potencjalnych słów kluczowych.

Konkurenci – Używając narzędzia takiego jak Ahrefs.com, możesz łatwo zobaczyć wszystkie słowa kluczowe, na które dana domena jest pozycjonowana. Zbadaj, jakie słowa kluczowe
konkurencja i użyj ich listy jako podstawy do swoich badań.
Inne źródła online, które mogą wyświetlać naturalną hierarchię tematu, to na przykład Wikipedia.
Zdrowy rozsądek + wolumen wyszukiwania, intencje, CPC, trudność
Wyszukiwanie słów kluczowych dla stron produktów
Skorzystaj z tych samych źródeł, z których korzystałeś powyżej dla kategorii. Zamiast szerokich słów kluczowych typu „kategoria”, takich jak „czerwone samochody”, użyj słów kluczowych specyficznych dla danego produktu, SKU itp.

Wybór słów kluczowych
Zdrowy rozsądek + wolumen wyszukiwania, intencje, CPC, trudność
Liczba wyszukiwań
Trafność / Dokładność
Intencje komercyjne
Unikalny potencjał: wysoki potencjał przychodów
Konkurencja
Krótki ogon vs. długi ogon
Optymalizacja strony dla SEO eCommerce
Optymalizacja strony odnosi się do rozwoju, formatowania i strukturyzacji kopii i innych elementów strony (w szczególności znaczników tytułu, opisów meta i nagłówków) Twoich stron internetowych w celu poprawy ich zdolności do pozycjonowania na Twoje słowa kluczowe.

Wiele osób lubi rozpoczynać proces optymalizacji on-page od stworzenia głównej listy słów kluczowych, zawierającej od dziesięciu do kilkuset słów kluczowych, które mają być docelowe w całym serwisie. W zależności od zakresu planowanych działań SEO, może to być opłacalne lub nie.

Przed optymalizacją danej strony internetowej, warto mieć na uwadze główne słowo kluczowe i kilka słów kluczowych związanych z tym słowem kluczowym, a także terminy LSI i inne kwalifikatory powszechnie związane z docelowymi słowami kluczowymi. Zastosowanie tych terminów w sposób strategiczny pomoże Ci poprawić wyniki wyszukiwania. Ponieważ Twój tytuł i opisy meta oraz adres URL pojawiają się w wynikach wyszukiwania, powinny być tak skonstruowane, aby dobrze plasowały się w rankingu i zachęcały do kliknięcia.

Na przykład, na stronie produktu dla Fender Stratocasters, twoim głównym słowem kluczowym może być „fender stratocastery na sprzedaż”, a drugorzędnym słowem kluczowym może być „gdzie kupić fender stratocaster”. Terminy LSI mogą być słowami takimi jak „wzmacniacz”, „elektryczny”, „struny”, itp.

Kwalifikatory eCommerce
Uwzględnienie kwalifikatorów e-handlu (zarówno w procesie badania słów kluczowych, jak i w kopiach stron), takich jak „kupić” i „na sprzedaż” jest również korzystne, aby rzucić jak najszerszą sieć i dać Google więcej informacji do przyswojenia.

Jeśli zdecydujesz się na stworzenie głównej listy słów kluczowych dla swojej witryny eCommerce, będziesz chciał się upewnić, że odłożyłeś na bok docelowe i drugorzędne słowa kluczowe dla wszystkich najważniejszych stron. Strona główna, strony kategorii, strony produktów są najbardziej istotne dla eCommerce. Strony blogów są wartościowe dla witryn eCommerce, ale prawdopodobnie będziesz chciał przeprowadzić niezależne badania słów kluczowych, gdy będziesz miał nowe pomysły na treści lub opracujesz plan treści.

Dla początkujących, sam proces badania słów kluczowych może wydawać się zastraszający, ale dzięki potężnym narzędziom SEO do słów kluczowych, takim jak Ahrefs.com i SEMRush.com, wiele pracy jest wykonywana automatycznie. Prześledźmy kilka podstawowych przykładów z życia wziętych, jak rozpocząć badanie słów kluczowych dla strony eCommerce, optymalizując strony produktów i kategorii, stronę główną, itp.

Pierwszym krokiem badania słów kluczowych jest zastanowienie się, na jakie terminy chcesz, aby Twoja strona znalazła się w rankingu po wpisaniu ich w wyszukiwarkę Google.

Przykład teoretyczny
Niezależnie od tego, czy optymalizujesz stronę produktu, czy stronę kategorii, optymalizacja strony będzie obejmować te same rodzaje elementów:

Znaczniki tytułu strony (optymalizacja znaczników tytułu jest kluczowa dla strony głównej, stron kategorii i stron produktów)
Opisy meta
H1 (jeden na stronę!)
Inne znaczniki (h2, h3, h4, itd.) mogą być używane tak często, jak jest to potrzebne. Im mniejsza ich liczba, tym większą uwagę Google zwróci na Twój nagłówek. Tak więc, oprócz H1, H2 mają największą „wagę SEO”. H1s i znaczniki tytułu powinny stanowić podstawę SEO na stronie dla każdej strony, nad którą pracujesz. Upewnij się, że znacznik tytułu, nagłówki i h2s zawierają Twoje słowa kluczowe.
Dane strukturalne
Obrazy (dodaj opisowy, bogaty w słowa kluczowe tekst alt, umieść słowa kluczowe w nazwie pliku obrazu i zoptymalizuj rozmiar pliku obrazu pod kątem stron internetowych).
Kopiowanie i zawartość strony
Wiele więcej… to są podstawy!
Narzędzie Ahrefs Keyword Tool szybko dostarcza pomysłów na słowa kluczowe
Załóżmy, że mamy stronę produktu, która sprzedaje gitarę Gibson L5-S. Będziesz chciał się skupić na słowie kluczowym „Gibson L5S na sprzedaż”, ponieważ ma ono intencję eCommerce. Oczywiście, nadal będziesz celował pośrednio w „gibson l5s”, ale bardziej wartościowe będzie pozycjonowanie na słowo kluczowe z intencją eCommerce. Istnieją również informacyjne słowa kluczowe, które mogą nie być związane z handlem elektronicznym, ale świetnie nadają się do wykorzystania w marketingu treści, na blogach itp. Informacyjne słowa kluczowe powinny być powiązane z głównymi słowami kluczowymi i wspierać najlepiej konwertujące strony i kategorie produktów.

Poniżej znajduje się zrzut ekranu pokazujący, jak wyglądałby podstawowy plik HTML z kilkoma optymalizacjami na stronie dla słów kluczowych „gibson l5s na sprzedaż”, „gibson l5s” i „gibson l5 custom”. Zauważ, że używamy tych słów kluczowych w sposób naturalny, a nie upychamy ich wszędzie.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że nie chcesz upychać słów kluczowych w tagu tytułu, a także nie chcesz, aby kopia strony wydawała się spamem lub była napisana wyłącznie dla robotów wyszukiwarek. Powyższy przykład jest ogólnym przykładem tego, jak w kodzie źródłowym mogą wyglądać elementy HTML służące do optymalizacji strony. Oczywiście, Twój kod HTML będzie prawdopodobnie pełen innego rodzaju kodu, JavaScript itp.

Zwiększ rankingi sklepu, kategorii i produktów dzięki unikalnym i angażującym opisom produktów

Jedna z najbardziej podstawowych, ale często pomijanych strategii eCommerce – pisanie unikalnych opisów produktów, które wzmacniają Twoją markę, angażują odbiorców i edukują kupujących, odróżni Twoją stronę eCommerce od konkurencji w sposób znaczący zarówno dla wyszukiwarek, jak i Twoich klientów.

Doskonała kopia strony produktu jest jeszcze cenniejsza, jeśli sprzedajesz produkty, które można znaleźć na setkach innych witryn eCommerce, ponieważ wiele z tych sklepów kopiuje i wkleja opis produktu prosto od producenta, co skutkuje cienką i zduplikowaną treścią na dziesiątkach lub więcej witryn. Niezależnie od tego, czy Twoje produkty są dostępne gdzie indziej, czy jesteś jedynym dostawcą, pisanie unikalnych i angażujących opisów produktów, zoptymalizowanych pod kątem docelowych słów kluczowych, zwiększy Twoje organiczne rankingi. Jeśli zrobisz to dobrze, jednocześnie poprawisz swój współczynnik konwersji.

Wariacje długoogonowych słów kluczowych w artykułach i treściach na blogu
Treść nadal króluje i jest kluczowym elementem SEO dla eCommerce w 2022 roku. Aby uzyskać najlepsze SEO dla eCommerce, Twoja strategia wpisów na blogu powinna wykorzystywać odmiany słów kluczowych o długim ogonie dla Twoich docelowych słów kluczowych dla produktów i kategorii. Powinny one zawierać recenzje produktów, artykuły typu how-to, itp. Jeśli sprzedajesz buty do biegania, powinieneś pisać artykuły o bieganiu, joggingu, jak wybrać buty do biegania itp. Używaj linków wewnętrznych, aby te zasoby mogły wzbogacić również strony produktowe.

Nadaj priorytet nawigacji w sklepie

prestashop-addons (5)

prestashop-addons (5)

Doświadczenie użytkownika jest wciąż bardzo pomijanym aspektem w dzisiejszych sklepach e-commerce. Skup się na stworzeniu łatwej w nawigacji strony, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Wytycz ścieżkę najmniejszego oporu od strony głównej do kasy.

To nie tylko pomoże Ci w zwiększeniu współczynnika konwersji, ale powinno również poprawić Twoją widoczność organiczną. Google zwraca uwagę na to, czy użytkownik po wejściu na Twoją stronę nie odbija się od wyszukiwarki, a użyteczność i nawigacja po stronie odgrywają tu ogromną rolę. Jeśli zdobywasz pozycje w rankingu słów kluczowych w Google, ale cały ten ruch wraca do Google, aby znaleźć lepszą witrynę, Google uzna, że Twoja witryna nie jest idealnym miejscem do wysyłania ruchu. Jeśli chcesz, aby Twoja kampania SEO dla e-commerce nabrała rozpędu, znajdź sposób na zmniejszenie współczynnika odrzuceń.

Dodaj wewnętrzne linki do odpowiednich produktów, kategorii i zasobów
Tworzenie linków wewnętrznych w obrębie kopii SEO strony jest błędnie uważane za przestarzałą strategię, ale nadal jest niezwykle skuteczne i warte zachodu. Skup się na umieszczaniu odpowiednich linków wewnętrznych w treści strony i artykułach przeznaczonych dla ludzi, a nie dla wyszukiwarek, a Twoja witryna Ci za to podziękuje. Tak długo, jak nie upychasz słów kluczowych lub nie umieszczasz nieistotnych linków wewnętrznych, linkowanie wewnętrzne w witrynie jest naturalnym sposobem, aby pomóc Google lepiej zrozumieć Twoją witrynę i jej zawartość. Linki wewnętrzne powinny wykorzystywać anchor text, który zawiera słowa kluczowe z Twojej listy słów kluczowych i być podobne do słów kluczowych w tagu tytułowym strony.

Dane strukturalne dla witryn eCommerce
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre wyniki w Google wydają się zawierać więcej informacji niż inne? Na przykład, czy szukałeś produktu i zauważyłeś, że na niektórych stronach produktowych w wynikach wyszukiwania wyświetlane są oceny w postaci gwiazdek za recenzje? Te ulepszone wyniki są zwykle rezultatem wdrożenia przez webmastera danych strukturalnych na stronach produktów i stronach kategorii. Jest to świetny sposób na zwiększenie współczynnika CTR dla witryn eCommerce.

Dane strukturalne to kod komputerowy, który został sformatowany specjalnie po to, aby poprawić zdolność wyszukiwarki do zrozumienia zawartości strony. Podczas gdy sama informacja jest zazwyczaj wyświetlana na stronie dla użytkownika, faktyczne oznaczenie konkretnych elementów odbywa się za kulisami, w kodzie źródłowym danej strony internetowej. Dane strukturalne odnoszą się do oznaczania określonych elementów strony jako „bogatych” danych, które wyszukiwarki mogą przetworzyć i na które mogą zwrócić większą uwagę.

Terminy, które należy znać w odniesieniu do danych strukturalnych, to Schema.org i JSON-LD (JavaScript Object Notation for Linked Data). JSON-LD to sposób na wykorzystanie znacznika schema.org poprzez umieszczenie sekcji JavaScript w znaczniku <head>, w przeciwieństwie do oznaczania każdego elementu w kodzie źródłowym, gdzie pojawia się on naturalnie na stronie.

Dowiedz się więcej o działaniu danych strukturalnych prosto z ust Google!

Dane strukturalne to świetny sposób, aby nadać Google i innym wyszukiwarkom kontekst dla danych w Twojej witrynie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób Google pokazuje w SERP-ach takie elementy, jak oceny w gwiazdkach, dostępność, cena, recenzje itp. Webmaster przekazuje te informacje wyszukiwarkom takim jak Google za pomocą danych strukturalnych.

Przykład danych strukturalnych w SERP-ach
Jeśli kiedykolwiek widziałeś wyniki z ocenami w postaci gwiazdek, okruszków chleba itp. w SERP-ach, to prawdopodobnie dane strukturalne dostarczają Google tych dodatkowych informacji.

Google oferuje także przydatne narzędzie do testowania danych strukturalnych, w którym podajesz adres URL swojej witryny lub jej kod źródłowy, a Google sprawdza dane strukturalne i informuje Cię, czy występują w nich jakieś błędy, problemy lub ostrzeżenia.

CRO i SEO dla eCommerce
Nie sposób przecenić znaczenia CRO (Conversion Rate Optimization). Rozważ wynajęcie profesjonalnej firmy, która oferuje usługi w zakresie współczynnika konwersji. Jest to obszar, w którym zlecenie pracy profesjonaliście może być naprawdę niezwykle korzystne.

Wykorzystując dane analityczne, testy AB, nagrania wideo z rzeczywistych sesji przeglądarki, możesz skrupulatnie pracować nad poprawą współczynnika konwersji. Proste zmiany obejmują zmianę tekstu CTA i koloru przycisku, ale prawdziwe CRO to coś znacznie więcej i wymaga wykwalifikowanego profesjonalisty z analitycznym umysłem. CRO to jeden z najprostszych sposobów na zwiększenie sprzedaży online!

Wykorzystaj filmy produktowe i YouTube

Wcześniej omawialiśmy, jak pisać unikalne i angażujące opisy produktów. Umieszczanie filmów wideo na stronach produktów to świetny sposób na zwiększenie zaangażowania, zwłaszcza jeśli są to unikalne i oryginalne filmy, a nie zapożyczone od producenta.

Pamiętaj o taktyce szybkości strony i optymalizacji technicznej! Upewnij się, że filmy wideo nie obciążają stron produktów. Możesz wypróbować takie sztuczki, jak upewnienie się, że wszystkie ważne elementy strony załadują się przed załadowaniem filmu, dzięki czemu użytkownicy będą mogli nadal oglądać stronę bez konieczności czekania na załadowanie filmu.

Możesz zdecydować się na hostowanie filmów lub osadzanie filmów z YouTube. Zaletą osadzania filmów z YouTube jest to, że YouTube może stać się samodzielnym narzędziem marketingowym, jeśli tylko zainwestuje się w środki na produkcję wysokiej jakości filmów.

Techniczne SEO i eCommerce
Techniczne SEO jest ważne bez względu na to, jakiego typu stronę posiadasz, ale w przypadku eCommerce, optymalizacja techniczna jest jeszcze ważniejsza. Po pierwsze, przeciętna strona eCommerce często zawiera tysiące produktów i dziesiątki kategorii/podkategorii, więc zaawansowane taktyki, takie jak te, są często czasochłonne, skomplikowane i wymagają wykwalifikowanej (drogiej) pracy programistów. Innymi słowy, w witrynach eCommerce jest o wiele więcej dynamicznie generowanych stron, co oznacza, że jest potencjalnie o wiele więcej problemów technicznych, o które trzeba się martwić. A jednak, te techniczne aspekty SEO są zbyt często zaniedbywane przez największych sprzedawców internetowych.

Profil backlinków witryny eCommerce zazwyczaj wskazuje na kilka wybranych stron, stronę główną, kilka popularnych produktów i kategorii, ale wiele stron nie posiada żadnych backlinków i ma niewielki autorytet. W takich przypadkach posiadanie lepszych technicznych optymalizacji SEO może pomóc w wygraniu „wyścigu SEO” z konkurencją.

Kluczem do utrzymania optymalizacji witryny z technicznego punktu widzenia jest przeprowadzanie audytu technicznego SEO co miesiąc lub co jakiś czas, w zależności od tego, jak często witryna jest aktualizowana. Jeśli regularnie dodawane są nowe funkcjonalności lub dodatkowe typy stron, proces ten należy przeprowadzać częściej.

Popularne narzędzia do audytu SEO:
Screaming Frog SEO Spider
Ahrefs
SEMRush
Screaming Frog to crawler, który naśladuje sposób, w jaki boty wyszukiwarek przeszukują Twoją witrynę. Po przeszukaniu Twojej strony Screaming Frog kompiluje te informacje w przyjaznym dla użytkownika interfejsie. Jednakże, podobnie jak inne narzędzia z tej listy, opiera się on bardziej na wiedzy użytkowników, podczas gdy Ahrefs i SEMRush posiadają oprogramowanie do audytu strony, które oferuje wgląd i sugerowane zmiany w oparciu o wyniki indeksowania.

Ahrefs i inne narzędzia do audytu stron internetowych
Ahrefs i podobne narzędzia jak SEMRush przeszukują Twoją stronę i oceniają Twoje wysiłki SEO. Mogą one przeszukiwać witrynę codziennie lub co tydzień, aby monitorować zmiany. Przy każdym przeszukiwaniu otrzymasz ekran z ogólnym stanem zdrowia i metrykami witryny opartymi na przeszukiwaniu.

Przykład problemów z audytem Ahrefs
Wspaniałe jest to, że te narzędzia nie tylko powiedzą ci, co jest nie tak, ale także zaoferują wgląd w to, jak możesz to naprawić i dlaczego jest to problem SEO.

Typowe problemy techniczne SEO na stronach eCommerce obejmują:
Zbyt wiele stron: Pozbądź się nieistotnych stron, które obniżają autorytet Twojej domeny. Jeśli na danej stronie nie ma znaczącego ruchu, rozważ usunięcie jej i przekierowanie 301 na lepszą stronę. Może to również wpłynąć na szybkość witryny (patrz poniżej).
Duplikaty treści: Powielanie treści jest poważnym błędem SEO i może zaszkodzić pozycji Twojej strony eCommerce w rankingu. Jeśli masz wiele stron wykorzystujących tę samą treść, może to być ostrzeżenie dla Google, że jesteś spamerem. Zablokuj strony z duplikatami treści przed indeksowaniem w swoim pliku robots.txt lub użyj tagów kanonicznych, jeśli kilka stron ma podobną treść. Powiedz NIE duplikatom treści!

Niska jakość treści – Niska jakość treści jest tak samo powszechnym problemem dla sklepów eCommerce, jak duplikaty treści. Napisanie unikalnych, angażujących i merytorycznych treści dla tysięcy stron produktów może być wyzwaniem, ale takie działanie wyróżnia Twój sklep eCommerce w Google i zazwyczaj znacząco poprawia współczynnik konwersji. Większość sklepów eCommerce pomija ten krok, często polegając na cienkich opisach produktów pochodzących od producenta. W rezultacie otrzymujemy cienką i zduplikowaną treść!
Szybkość strony – Coraz ważniejsza część algorytmu Google, im szybciej ładuje się Twoja strona, tym bardziej jest ona „przyjazna” dla użytkownika i tym większe prawdopodobieństwo, że Google i inne wyszukiwarki skierują na nią ruch organiczny! Korzystaj z narzędzi, takich jak narzędzie Google Page Speed Insights lub GTMetrix, które przeanalizują szybkość witryny Twojego sklepu i podpowiedzą, co zrobić, aby ją poprawić! Zawsze szukaj sposobów na poprawę szybkości witryny, a użytkownicy i strony wyników wyszukiwania będą Ci wdzięczni.

SEO dla eCommerce i rozwój strony internetowej
Kiedy budujesz sklep eCommerce od podstaw, bardzo ważne jest, aby pomyśleć o skalowalności. Innymi słowy, jeśli Twoja strona startuje z zaledwie kilkudziesięcioma produktami, ale planujesz mieć kilkaset lub tysiące na tej samej platformie eCommerce, musisz odpowiednio zaplanować, jeśli oczekujesz, że Twoja strona będzie w stanie dostosować się i skalować wraz z Twoim rozwojem. Decyzje dotyczące struktury strony mają ogromny wpływ na SEO eCommerce.

Skalowalność ma wiele wspólnego z platformą eCommerce, którą wybierzesz, z tym, jak skonfigurujesz bazę danych i ERP swojej strony, z hostingiem, który wybierzesz itd. Z pewnością powinieneś skonsultować się z firmą konsultingową eCommerce, zanim zajdziesz zbyt daleko w tym procesie, chyba że masz umiejętności, czas i zasoby, aby samodzielnie podejmować tego typu istotne i wysoce techniczne decyzje.

Jednym z podstawowych celów każdej witryny eCommerce powinno być stworzenie mało odpornych ścieżek od strony głównej do kasy. Teoretycznie, przeciętny użytkownik Twojej witryny powinien bez problemu przejść ze strony głównej do pożądanych produktów za pomocą zaledwie dwóch lub trzech kliknięć. Zaplanuj przepływ użytkownika i staraj się zminimalizować liczbę kliknięć potrzebnych użytkownikowi do znalezienia pożądanego produktu (produktów). Zoptymalizuj strony kategorii pod kątem intuicyjnego sortowania, filtrowania i przeglądania produktów. Należy również usprawnić cały proces składania zamówienia po dodaniu produktu do koszyka. W taki sam sposób, w jaki sklepy detaliczne są zaprojektowane, aby ułatwić zakup produktów na każdym etapie, Twój sklep eCommerce powinien robić to samo.

Oprócz inteligentnej struktury strony i łatwości obsługi dla ludzi, musisz również pomyśleć o tym, aby strona była łatwa w nawigacji dla botów wyszukiwarek. Obejmuje to opracowanie solidnej struktury adresów URL, która ma sens dla botów wyszukiwarek (i ludzi), a jednocześnie jest przyjazna dla oczu.

Strategie struktury witryny będą się różnić z punktu widzenia tworzenia stron internetowych i będą korelować z niestandardową funkcjonalnością i wymaganiami projektowymi. Firmy powinny współpracować z konsultantem eCommerce przed podjęciem decyzji dotyczących struktury strony.

Dla struktury URL:
Bądź zwięzły
Unikaj upychania słów kluczowych lub nadmiarowości
Bądź opisowy i włączaj słowa kluczowe do slug URL, jeśli ma to sens. Jeśli Twoim głównym słowem kluczowym dla strony kategorii jest „czerwone kapelusze flanelowe”, rozważ wprowadzenie „czerwonych kapeluszy flanelowych” jako hasła URL.
Typowa struktura URL dla stron kategorii eCommerce:
https://www.example.com/c/hats/red-flannel-hats
Bad URL Structure for eCommerce category pages:
https://www.example.com/category/hats/red-hats
https://www.example.com/category/hats/colored-hats/red/hats
https://www.example.com/category/h/c-h/r/h-rf-h
Good URL structure for Products
https://www.example.com/products/golf/drivers/titliest/917d2
https://www.example.com/p/golf/drivers/titlesist/titlesist-917d2-driver
Bad URL Structure for Products
https://www.example.com/products/golf/product/golf-product1234.html
https://www.example.com/p/golf/drivers/t/234
https://www.example.com/cart/item43

Przejrzyj SERP-y (strony wyników wyszukiwania) dla podobnych typów produktów i kategorii
Zauważ, jak strony z czołówki rankingu konstruują adresy URL strony kategorii i strony produktu, i naśladuj je, jeśli to możliwe, z ulepszonymi zmianami.

Zauważ, że nawet jeśli strony z czołówki rankingu różnią się strukturą adresów URL, wszystkie są strategicznie skonstruowane tak, aby przekazać to, o czym jest strona, aby pomóc wyszukiwarkom lepiej zrozumieć ich strony.

Rozwijaj niestandardową funkcjonalność od podstaw
Podczas tworzenia strony eCommerce, ważne jest, aby określić, jakiego typu funkcjonalności będą potrzebne na stronie. Pomyśl o wszystkich niestandardowych funkcjach na stronie produktu Amazon: produkty powiązane, recenzje produktów, klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również ten produkt itd. Wszystkie te funkcje są doskonałe dla strony eCommerce, a Amazon może być świetną firmą do nauki w tym zakresie.

Ale jeśli oczekujesz, że Twoja strona eCommerce będzie miała solidną funkcjonalność, często musisz zbudować ją od podstaw, aby odniosła jak największy sukces. Powodem jest to, że ponieważ prędkość strony i organizacja kodu źródłowego wpływają na SEO, chcesz, aby wszelkie niestandardowe prace rozwojowe były wbudowane tak, aby wszystko działało harmonijnie, a prędkość strony była tak szybka, jak to tylko możliwe.

Na przykład wiele sklepów e-commerce WooCommerce WordPress opiera się na szeregu różnych wtyczek, aby napędzać funkcjonalność, co może skończyć się powodując wiele bólów głowy i technicznych problemów SEO w dół drogi. Ponieważ wiele z tych wtyczek zostało opracowanych niezależnie, nie zawsze współpracują one ze sobą bezproblemowo.

Co więcej, każda aktualizacja wtyczki może potencjalnie zakłócić prawidłowe funkcjonowanie innych, a Ty możesz nie zdawać sobie sprawy, że Twoja witryna jest uszkodzona, dopóki zirytowani klienci nie skontaktują się z Tobą w sprawie zwrotu pieniędzy. Może się to skończyć większymi kosztami, jeśli będziesz musiał zatrudnić firmę zajmującą się rozwojem e-commerce, aby pomogła Ci zaktualizować wtyczki w celu uniknięcia problemów technicznych SEO, które mogą spowodować spustoszenie w wynikach wyszukiwania.

Dlatego budując stronę eCommerce, weź pod uwagę wszystkie funkcje, których będziesz potrzebować i współpracuj z firmą, która może zaprojektować Twoją stronę tak, aby działała zgodnie z Twoimi oczekiwaniami od podstaw. Zbuduj swoją witrynę w taki sposób, aby dodawanie funkcjonalności w przyszłości było jak najprostsze.

Od strony głównej do kasy: Wytycz ścieżkę najmniejszego oporu
Budując witrynę, skup się na tym, aby kupujący jak najłatwiej dotarł na stronę główną, znalazł poszukiwany produkt (produkty) i przeszedł do kasy. Aby zwiększyć konwersję, musisz stworzyć witrynę, która maksymalnie ułatwi tę ścieżkę. Jeśli masz dane historyczne, testy AB, dane CRO itp., wykorzystaj je do zbudowania strony, która przekształci jak najwięcej użytkowników w kupujących.

Zminimalizuj liczbę kliknięć od strony głównej do strony produktu i kasy
Umieść przycisk „dodaj do koszyka” na całej stronie produktu
Zamieść linki do łatwych, uproszczonych procesów kasowych dla kupujących, którzy się spieszą.
Nie wymagaj od użytkowników logowania lub tworzenia konta, aby dokonać zakupu.
Zleć firmie specjalizującej się w CRO i eCommerce konsultacje podczas projektowania i tworzenia stron eCommerce.
Optymalizacja mobilna na wszystkich urządzeniach

Optymalizacja witryny pod kątem urządzeń mobilnych staje się coraz ważniejsza z roku na rok od ponad dekady. Jeśli prowadzisz sklep eCommerce, musisz przedkładać wrażenia z korzystania z urządzeń mobilnych nad te z komputerów stacjonarnych. Oznacza to stworzenie responsywnej strony internetowej, która dostosowuje się do rozmiaru urządzenia, z którego jest dostępna.

Od kilku lat Google informuje nas, że przechodzi na indeks mobile-first, co ma ogromny wpływ na strategie SEO dla eCommerce. Jeśli Google traktuje priorytetowo doświadczenia mobilne, dobrze jest, aby Twój sklep eCommerce również to robił.

Oznacza to, że kiedy Google tworzy rankingi stron, zwraca większą uwagę na Twoją stronę mobilną niż na desktopową. Ponieważ większość kupujących w eHandlu zaczyna lub kończy zakupy online, MUSISZ skupić się na doświadczeniach mobilnych. Użyteczność i szybkość strony mobilnej są równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż użyteczność i szybkość strony stacjonarnej.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie tego procesu jest uruchomienie narzędzia Google Mobile-Friendly Tester.

Zdobywanie i budowanie linków dla SEO eCommerce
W 2022 roku linki pozostają jednym z najważniejszych sygnałów zaufania, które wyszukiwarki takie jak Google wykorzystują do oceny autorytetu Twojej domeny i określenia pozycji strony w rankingu.

Jeśli jesteś początkujący w link buildingu, przewodnik dla początkujących Moz.com jest świetnym miejscem, aby zacząć.

Istnieje wiele sposobów na budowanie linków. W dawnych czasach SEO, aby wyróżnić się na tle konkurencji, wystarczyło umieścić swoją witrynę w katalogach i innych tego typu miejscach. Dziś tak nie jest, a Google nie zwraca uwagi na linki pochodzące z katalogów o niskiej jakości.

Zamiast tego skup się na zdobywaniu linków, a nie na budowaniu linków do Twojego sklepu eCommerce. Innymi słowy, twórz „linkbait”. Twórz treści na swojej stronie, które zachęcają ludzi do umieszczania linków do nich.

Oto niektóre z najbardziej skutecznych metod link buildingu lub zdobywania linków w celu zdobycia istotnych, autorytatywnych zewnętrznych backlinków internetowych, które wskazują na Twoją stronę eCommerce:

Oparte na treści (opracuj infografikę, białą księgę, poradnik, galerię obrazów lub artykuł na blogu, który oferuje angażujące i wysokiej jakości informacje na dany temat).
Blogowanie gościnne (nie jest tak skuteczne jak kiedyś, ale jeśli treść i domena bloga gościnnego jest wysokiej jakości, blogowanie gościnne pozostaje doskonałą metodą budowania linków.
Ego bait (stwórz treść mającą na celu nadmuchanie ego osoby cieszącej się autorytetem, wiedząc, że podzieli się ona tą treścią ze swoim kręgiem zawodowym, a w rezultacie pojawią się naturalne linki)
Budowanie uszkodzonych linków (znajdź uszkodzone linki do konkurencyjnych stron używając narzędzia takiego jak Ahrefs.com i zwróć się do linkujących webmasterów z pytaniem, czy zastąpią uszkodzony link lepszą stroną w Twojej domenie. Być może będziesz musiał stworzyć stronę z zasobami lub postem na blogu, jeśli nie posiadasz istniejących zasobów. Upewnij się, że treść jest wyższej jakości niż oryginalny link.
Rekultywacja linków (znajdź niedziałające linki/404 na swojej stronie za pomocą narzędzia takiego jak Ahrefs.com i zaimplementuj przekierowania 301, aby rozwiązać problem niedziałających linków na istniejącej stronie. Pomoże to zachować „sok” z linków. Jest to świetny przykład podstawowej taktyki technicznego SEO, która jest jednocześnie skuteczną taktyką link buildingu.
Właściwie zarządzaj produktami, których nie ma na stanie
Nigdy nie należy po prostu usuwać produktu (lub kategorii) z witryny. Istnieje kilka strategii, które warto rozważyć, ale żadna z nich nie polega po prostu na usunięciu starej strony. Oto kilka opcji do rozważenia, które zależą od okoliczności.

sklep Internetowy prestashop

prestaguru-zaufaj-profesjonalistom-1

Pozostaw stronę produktu aktywną i wymienioną na stronie kategorii (oraz na stronach podkategorii), po prostu dodaj informację, że produkt został wycofany z produkcji na samej stronie produktu. Dodaj linki do odpowiednich produktów w opisie strony starego produktu.
Zlikwiduj starą stronę produktu i zastosuj przekierowanie 301 na najbardziej odpowiednią nową stronę, niezależnie od tego, czy jest to nowa strona podobnego produktu, wpis na blogu o starym produkcie, strona kategorii itp. Należy użyć najodpowiedniejszej strony, która może zastąpić stary adres URL.
Zachęć klientów do recenzji i zaangażowania
Dane strukturalne do wyświetlania takich rzeczy jak recenzje w SERPach są świetne i w ogóle, ale jeśli masz dwie recenzje na swojej stronie, to nie wygląda to najlepiej!

Stwórz program motywacyjny, aby zachęcić swoich użytkowników do zostawiania recenzji. Ta strategia powinna wykraczać poza recenzje, ponieważ priorytetem powinno być angażowanie przeszłych, obecnych i przyszłych klientów w jak największym stopniu. W branży eCommerce, powtarzający się klienci są niezwykle korzystni, a klienci online reagują na zachęty.

Zwiększ prędkość witryny i skróć czas ładowania strony
Coraz ważniejsza część algorytmu Google, posiadanie szybkiej strony internetowej drastycznie poprawi Twoją pozycję w rankingu i doświadczenia użytkowników.

Powinieneś skupić się na doświadczeniach użytkowników, ale musisz wziąć pod uwagę, że szybkość ładowania strony jest częścią tych doświadczeń. Podejmij kroki, aby stać się najszybszą witryną wśród swoich konkurentów. Nie trzeba być szybkim jak błyskawica, jeśli treść jest dostarczana szybciej niż u konkurencji w danej niszy lub branży.

Upewnij się, że obrazy są odpowiednio skompresowane do użytku w sieci, ponieważ duże pliki graficzne mogą powodować opóźnienia w działaniu witryny. Zwróć też uwagę na systemy CMS, które wymuszają większe wersje obrazów produktów, podczas gdy wystarczyłaby wersja skompresowana (na ciebie patrzę, Magento!).

Narzędzia do pomiaru szybkości witryny:

Google PageSpeed Insights (wgląd w perspektywę Google)

GTMetrix (wgląd w Google, Bing i Yahoo)

Porozmawiajmy o SEO dla eCommerce – otrzymaj darmową ofertę

https://prestaguru.pl/blog/sklep/pozycjonowanie-seo-prestashop

guru
guru@prestaguru.pl


Włącz powiadomienia OK Nie dziękuję