Skontaktuj się z nami

telefon: +48 888 830 888
mail: biuro@prestaguru.pl

Jak poprawić pozycjonowanie sklepu PrestaShop ?

pozycjonowanie-sklepu-prestashop-prestaguru-1

Jak poprawić pozycjonowanie sklepu PrestaShop ?

Jak poprawić pozycjonowanie sklepu internetowego PrestaShop  i co to jest SEO ?

 

Z tego artykułu dowiesz się czym się różni: indeksowanie i pozycjonowanie.

 

 •  Indeksowanie polega na dodaniu witryny internetowej do wyszukiwarek, ponieważ nie dzieje się to samoistnie musimy sami się tym zająć
 •  Pozycjonowanie z kolei to optymalizacja witryny pod kątem wyświetlania jej na górze wyników wyszukiwania, gdy internauta wprowadzi słowa kluczowe zobaczy nasza stronę w wynikach wyszukiwania.

Pytanie tylko czy na pewno zobaczy ? 99% użytkowników wchodzi tylko na strony które znajdują się na pierwszej stronie wyszukiwania ( TOP 10). Internauta musi być bardzo zdeterminowany aby przejść na druga i trzecią podstronę – odpowiednio TOP 20 i TOP 30 . Prawie NIGDY internauta nie przechodzi do kolejnych podstron

Istnieją dwa rodzaje pozycjonowania: naturalne i płatne.
Pozycjonowanie naturalne wykorzystuje specjalne techniki mające na celu odpowiednią optymalizację i prawidłowe pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Natomiast pozycjonowanie płatne (lub zakup słów kluczowych) to odpłatne rozwiązanie pozwalające na uzyskanie wysokiej pozycji w wyszukiwarkach. Przykładem jest Google Adwords, system zakupu słów kluczowych w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej.

 

Jak odpowiednio wypozycjonować sklep PrestaShop w wyszukiwarkach internetowych?  ( sprawdź:  Pozycjonowanie sklepu PrestaShop  )

Wyszukiwarka Google zawsze miała na celu jak najtrafniejsze odpowiadanie na oczekiwania internautów podczas wyszukiwania.

Sklep PrestaShop dysponuje dwoma narzędziami ułatwiającymi umieszczanie w Internecie stron produktów w 100% zoptymalizowanych pod kątem SEO:

 •  SEO Expert to moduł umożliwiający automatyczne generowanie spersonalizowanych treści dla wszystkich ważnych elementów sklepu.
  •  Znacznik „Tytuł produktu” („Meta Title”): ten tag to tytuł pojawiający się na górze każdej strony i we wszystkich wyszukiwarkach internetowych. Słowa tego tytułu oraz ich porządek mają ogromne znaczenie.
  •  Znacznik „Opis produktu” („Meta Description”): to pole odpowiada opisowi strony widocznemu we wszystkich wyszukiwarkach internetowych. To właśnie on prowadzi internautów do Twojej strony i zachęca ich do kliknięcia.
  •  Znacznik „Słowa kluczowe produktu” („Meta Keywords”): słowa kluczowe, intensywnie wykorzystywane przez wyszukiwarki Yahoo i Bing, są brane pod uwagę, aby dostarczyć użytkownikowi odpowiednie wyniki względem wykonywanego wyszukiwania.

 

 •  Url Cleaner / SEO performance  automatyzuje wypełnianie tagów ALT dla zdjęć Twoich produktów za pomocą wysokiej jakości treści, wspierając dzięki temu pozycjonowanie stron Twojej witryny. To niezbędny element dla zapewnienia widoczności Twoich sklepów internetowych w wyszukiwarkach.
 •  Seo Image to moduł, który automatycznie kasuje ID z adresów URL stron kategorii i CMS tworzonych domyślnie przez PrestaShop. Tworzy przekierowania na nowe, krótsze i bardziej dynamiczne adresy URL, optymalizując pozycjonowanie witryny.

 

Oto dwa inne narzędzia, które mogą pomóc w pozycjonowaniu:

 

 •  Generator mapy witryny dla SEO (XML i HTML):  moduł ten pozwala utworzyć mapę witryny XML, która wskazuje botom indeksującym treści dla wyszukiwarek listę wszystkich podstron Twojego sklepu, które należy zindeksować.
 •  SEO Internal Linking:  to moduł umożliwiający tworzenie linkowania wewnętrznego. Polega to na tworzeniu linków między stronami sklepu przy użyciu słów kluczowych wykorzystywanych do osiągnięcia jak najlepszego pozycjonowania w Google.

 

SEO: optymalizacja mojej zawartości   ( sprawdź tutaj:  Kompletna optymalizacja SEO sklepu PrestaShop  )

Jak utworzyć wysokiej jakości treści?

 

Słowa kluczowe określa się w zależności od sektora działalności i oferowanych produktów.
W wyszukiwarce Google treści dobrej jakości opierają się na trafności treści wyświetlanych na stronach:

 •  „tytuł” musi odpowiadać zawartości strony
 •  przepisany adres URL musi składać się z trafnych słów kluczowych
 •  obrazy muszą być oznaczone tagiem „alt” wraz z tekstem odpowiadającym treściom. Dzięki temu robot Google będzie mógł lepiej przeanalizować Twoją stronę, a tym samym zapewnić jej lepsze pozycjonowanie!

 

 

Aby określić słowa kluczowe, trzeba postawić się w miejscu klienta i zastanowić się, czego będzie szukał w pierwszej kolejności, aby odnaleźć dany produkt, i jakich słów kluczowych użyje w wyszukiwarce Google? Zawsze musisz być w stanie przewidzieć pytania, jakie zadają sobie potencjalni klienci, i odpowiedzieć na nie.
Słowa kluczowe mają ogromne znaczenie, ale obecnie Google idzie o krok dalej: wyszukuje treści rozszerzone.
Można to osiągnąć przede wszystkim dzięki materiałom wideo, ponieważ mają wyższy współczynnik klikalności (CTR) niż treści tekstowe.
Połączenie tych wszystkich elementów da Ci potencjalną przewagę nad konkurentami, którzy nie włożyli takiej samej pracy w pozycjonowanie strony na podstawie słów kluczowych.

 

SEO Local: odpowiednie rozwiązanie, jeśli masz stacjonarny sklep lub punk odbioru osobistego.

 

W przypadku sklepów stacjonarnych nie wolno zaniedbać narzędzia Google My Business.
Celem tego rozwiązania jest zapewnienie lepszej widoczności przedsiębiorcom, którzy przyjmują klientów stacjonarnie w swoich siedzibach. To nie lada wyzwanie dla e-handlowców.
Wyniki pochodzące z Google My Business są umieszczane na stronie wyników, a linki organiczne znajdują się w dolnej części strony.
Następnie, w zależności od miejsca, z którego wykonywane jest wyszukiwanie, wyniki różnią się. W ten sposób wyszukiwarka Google przystosowuje wyniki wyszukiwania do lokalizacji.

Nowe trendy, których nie wolno przegapić

HTTPS: co to jest i jak tego używać ?  ( sprawdź również:  PROCEDURA IMPLEMENTACJI CERTYFIKATU SSL W PRESTASHOP    )

Od września 2016 r. Google zapowiada, że wszystkie witryny, które dotychczas nie korzystały z protokołu HTTPS, będą musiały na niego przejść. W przeciwnym razie przeglądarki, głównie Chrome i Firefox, będą wyświetlały powiadomienie typu: „ta strona nie jest zabezpieczona” w połączeniu z czerwonym trójkątem ostrzegawczym.
Informacja sama w sobie nie ma wpływu na SEO i pozostaje tylko informacją. Jednak osoby spoza branży, które nie wiedzą, co to dokładnie oznacza, mogą się przestraszyć, lub wręcz spanikować, i w efekcie zrezygnują z wejścia na daną stronę, aby niepotrzebnie nie ryzykować.

 

SEP czy SXO… jedna litera, ogromna różnica!

X oznacza uwzględnienie doświadczenia („experience”) użytkownika, czyli skupia się na jakości. Chodzi o jakość interfejsów, które ułatwiają nawigację i interakcje klienta oraz jakość treści, które informują i prowadzą internautów zamiast skupiać się na algorytmach wyszukiwarek. SXO (Search eXperience Optimization) można postrzegać jako połączenie SEO i UX (User Experience).
SEO i doświadczenia użytkownika wykorzystują podobne dobre praktyki, takie jakie dostosowanie do ekranów urządzeń mobilnych czy też krótki czas wczytywania strony by tworzyć witryny będące „Google friendly”, czyli przyjazne dla wyszukiwarki Google. Różnica polega głównie na podejściu do architektury informacji, koncepcji ekranów i produkcji treści.
SXO wymaga:

 • zrozumienia użytkowników i ich oczekiwań
 • opracowania ergonomicznych interfejsów, by uprościć ścieżkę użytkownika
 • zwracania szczególnej uwagi na atrakcyjność, dopasowanie i oryginalność treści

Mobile First: czy szablon Twojego sklep PrestaShop jest responsywny ?   ( sprawdź:  responsywny szablon PrestaShop )

W 2017 r. strony responsywne (czyli takie, które dostosowują się do urządzeń mobilnych) już nie wystarczą. Google stawia na strony zaprojektowane z myślą o telefonach komórkowych – z treściami zoptymalizowanymi pod kątem urządzeń przenośnych i treściami posegmentowanymi dla ułatwienia nawigacji. Zatem oprócz zwykłej strony responsywnej wykonanej „po staremu” trzeba zastanowić się nad rozwiązaniami stuprocentowo mobilnymi i wprowadzić je w życie!

Szablony PrestaShop 1.7 są całkowicie responsywne i posiadają konfigurator umożliwiający perfekcyjne dostosowanie ich do oczekiwań.

 

Jak dobrać odpowiednie słowa kluczowe ?

 

Narzędzie Answer Box od Google to bezpośrednia odpowiedź na pytanie zadane przez internautę, widoczna na stronie z wynikami wyszukiwania w Google. To niewielkie pole na górze strony z wynikami wyszukiwania, które wyświetla się na pozycji 0 i które odpowiada z reguły na pytania typu „dlaczego”, „jak”, „co to jest”. Według OnCrawl wyniki 30% zapytań wpisywanych w Google są wyświetlane w Answer Box.

Polecane fragmenty (Featured Snippets), które wyświetlają się w polu Answer Box wyszukiwarki Google, to zoptymalizowane fragmenty witryn internetowych, które Google prezentuje w specjalnym bloku odpowiedzi, dostarczając użytkownikowi fragment witryny zewnętrznej, która najtrafniej odpowiada wprowadzonemu zapytaniu.

Google proponuje następujące typy elementów Featured Snippets:

 • Paragrafy – 63% wyszukiwań. Kilka linijek pochodzących z witryny internetowej, pojawiających się na pozycji 0, najczęściej definicja. Celem jest udzielenie szybkiej odpowiedzi na pytanie zadane przez internautę.
 • Listy punktowane/numerowane – 19% wyszukiwań. Wyszukiwarka Google najczęściej podaje wynik pod postacią kilku etapów, które należy przejść, aby znaleźć odpowiedź na zadane pytanie. To wynik wyszukiwania podany w formie samouczka internetowego.
 • Tabele/kolumny – 16% wyszukiwań. W tym przypadku Google porównuje co najmniej dwa elementy i wykorzystuje kolumny w tabeli, aby przedstawić wynik pod postacią wykresów

Podsumowanie:

 1. Zredaguj dobrej jakości artykuł o długości co najmniej 2000 słów
 2. Wykorzystaj rozszerzone pole semantyczne, wpisując synonimy i dodatkowe terminy
 3. Używaj formy pytającej: w swoim artykule zadawaj pytania
 4. Nadaj swojemu artykułowi spójny i zoptymalizowany plan dokumentu
 5. Wykorzystuj kluczowe wyrażenia w najważniejszych strefach (url, attribut alt, title, strong)
 6. Umieść swoją stronę w TOP 5 wyników dzięki kluczowym wyrażeniom
 7. Uporządkuj swoją stronę przy użyciu mikrodanych i znaczników HTML 5
 8. Pracuj nad popularnością artykułu i zaangażowaniem użytkownika

 

Pozycjonowanie sklepu Prestashop

 

PrestaGuru.pl

Support Prestaguru
support@prestaguru.pl


Włącz powiadomienia OK Nie dziękuję