Skontaktuj się z nami

telefon: +48 888 830 888
mail: biuro@prestaguru.pl

PrestaShop 1.7.8, czego się spodziewać?

PrestaShop 1.7.8, czego się spodziewać?

PrestaShop 1.7.8, czego się spodziewać?

 

Dzisiaj porozmawiamy o 1.7.8 o tym czego możemy się spodziewać na czym się skupiliśmy. 7 8. Po pierwsze najważniejsze w tym wydaniu czyli obsługa techniczna załatwi ponad rozwiązaliśmy ponad 500 zagadnień. Podaliśmy wsparcie dla PHP 7 4 dodajemy również kilka zmian funkcjonalnych. Są zmiany w multi Store jest uprawniony mechanizm tłumaczeń to może zadowolić programistów pracujących z PrestaShop.

Opowiem o tym później z innej rzeczy doszło coś tak jak piszą FLAC czyli dosłowne tłumaczenie przełączniki funkcji z mikrofonu również kilka kolejnych odsłon Symphony natomiast na tym nie będziemy się skupiać na pewno pełna informacja o tym wydaniu będzie również w innych kanałach społecznościowych PrestaShop. Zacznijmy od tych zagadnień jest tego sporo. Jest to ponad 350 poprawek jest to ponad 150 usprawnień. Pracy było bardzo dużo. Przykładami nierozwiązanych błędów nie będzie np. przywrócenie generowania obrazów wysokiej rozdzielczości. To na pewno będzie przydatne dla twórców szablonów którzy pracują z PrestaShop i chcą żeby te szablony dobrze wyświetlają się na ekranach retina jakie możemy widzieć np.

na półkach produktach Apple itd. Poprawiliśmy liczenie stanów magazynowych. Klienci zamawiają produkty wchodzące w skład jakiegoś pakietu poprawiliśmy również kilka sytuacji gdzie proces zakupowy powodował jakieś tam małe problemy przy edycji adresów szczególnie rozliczeniowego gdy klient posiadał ich wiele. Dużo pracy poświęcono aktualizacji z PrestaShop 1.6 do PrestaShop 1.7. Jeden z członków naszego teamu teamu skupił się na skupił się na tym żeby cały ten proces aktualizacji 1.6 do 1.7 był jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika poprawiał naprawdę wiele błędów i teraz działa to naprawdę stabilnie.

Jeżeli macie sklepy na 1.6. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby patrzeć w kierunku 1.7. Już naprawdę warto. Sprawdziliśmy. Myślę że warto tutaj wspomnieć o danych strukturalnych danych strukturalnych czyli to co powoduje że nasza strona w wynikach wyszukiwania prezentuje się troszkę bardziej w troszkę bardziej bogaty sposób. Przykładem jest tutaj będą recenzje produktów jeżeli dane strukturalne zawierają informacje o recenzjach produktów Google. W jakiś sposób czytać pojawiały się pojawiają się przy wynikach wyszukiwania gwiazdki z oceną. Informacje o jakimś produkcie współpracuje też z mieszczan Center.

Także dane strukturalne są istotnym elementem sklepów online. Poprawiliśmy je obecnie. One działają za pomocą LTE. Będzie to łatwiejsze do utrzymania dla nas dla teamu rozwijającego PrestaShop będzie to łatwiejsze do aktualizowana według jakichś tam wytycznych nowych. Google także tutaj takie rozwiązanie które ma zapewnić większą stabilność. Poprawiono również takie detale jak na przykład lepsze komunikowanie sytuacji w której klient nasz odwiedzający nasz sklep otwiera akurat kategorię w dzień nie mamy produktów. Komunikat który wyświetla się w tym momencie był troszeczkę niezbyt czytelny.

Obecnie te komunikaty podzielone są na. Na dwie części na komunikat dotyczący tej kategorii oraz na komunikat dotyczący sytuacji gdy nie możemy wyszukać żadnego produktu także to na pewno jest usprawnienie małe ale które pozwoli uniknąć jakiegoś zamieszania gdy odwiedzający nasz sklep przeglądają katalog wrócił również profilach dla programistów profilach czyli narzędzie do mierzenia wydajności PrestaShop modułów itd. Właśnie profilowane modułu wróciło w wersji 1.7 to było dostępne w wersji 1.6. Deweloperzy bardzo sobie chwalili takie rozwiązania od wersji 1.7 mechanizm wraca wspiera moduły wspiera budżety także programiści będą mogli tworzyć bardziej wydajne sklepy badać ich moduły jak i jaki wpływ mają ich moduły na oprogramowanie.

Doszło również wsparcie dla PHP 7 4 7 8. Jest to bardzo ważna zmiana to jest bardzo ważne żeby nasz sklep korzystał w miarę aktualnej wersji PHP najlepiej jak najwyższej obecnie najwyższą wersją dostępną PHP jest wersja PHP 8. My daliśmy do projektu wsparcia dla PHP 7:4. Na razie nie ma wsparcia dla PHP 8 ponieważ są tutaj pewne kwestie kompatybilności wstecznej które musimy poruszyć i na pewno wpisujemy by nasze działania w następnej wersji głównej na to żeby kompatybilność znalazła aktywne posiadanie wysokiej wersji PHP zapewnia nam zarówno bezpieczeństwo sklepu ponieważ taka wersja dostaje łatki bezpieczeństwa jak i po prostu poprawi wydajność sklepu.

Programiści również będą zadowoleni z tego że mogą wykorzystać więcej możliwości jakie daje nam ten język. Tutaj widzimy grafikę która przedstawia jak prezentuje się obecnie wsparcie w świecie PHP. Widzimy wsparcie dla PHP 7 4 i 8 0 jest na zielono czy jest to aktywne wsparcie. Oznacza to że łatanie łata są błędy oraz poprawki bezpieczeństwa. Taka sytuacja jeżeli chodzi o PHP 7 4 będzie miała miejsce aż do końca tego roku. Czy do końca tego roku może nie ale aż do końca 2020 roku będą utrzymywane łatki bezpieczeństwa a także aktualizacje do PHP 4 jest zalecana ponieważ daje nam ponad rok spokoju i tak na dobrą sprawę.

Następna główna wersja PrestaShop tak jak wspominałem ma wspierać PHP 8 i wtedy ten czas wsparcia można powiedzieć tego najważniejszego dotyczącego poprawek bezpieczeństwa będzie aż do końca 2023 roku tak że to powinno pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa stabilności i wydajności oprogramowania. Tutaj prezentuje grafikę która pokazuje jak w tym momencie wygląda kompatybilność pomiędzy wersjami PHP a wersjami PrestaShop. Obecnie w naszym ekosystemie 1 7 8 1 7 7 kompatybilność tak jak widzimy 7 3 7 4 czyli 7 3 jeszcze posiada łatki bezpieczeństwa. 7 4 jest aktywnie wspierane także jeżeli mogę rekomendować to jeżeli macie sklepy na obecnie niższej niż 1 7 7 warto pomyśleć o aktualizacji ponieważ 1 7 8 1 7 7 również łata konwersję natomiast 1 7 7 1 7 8 to jest jeszcze większa stabilność także warto zadbać o aktualizację swojego sklepu.

Są dwie bardzo popularne metody aktualizacji. Jedna to jest moduł auto który dostarczamy. Druga to na przykład dodatki Rajon Rondo Pro na adres Marketplace. Jest on odrobinę łatwiejsze w używaniu. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy także są metody. Są opcje na to żeby aktualizować swój sklep więc warto to robić. Mówmy teraz o zmianach funkcjonalnych jakie pojawiły się w PrestaShop 1 7 8. Zaczniemy od Multi Multi Store czyli funkcja PrestaShop która pozwala na zarządzanie wieloma sklepami w jednym panelu administracyjnym.

Może być to przydatne w sytuacji gdy chcemy odseparować sprzedaż pitu pitu BI w naszym sklepie natomiast chcemy zarządzać nim z jednego panelu administracyjnego Multi Store może być również przydatny w sytuacji gdy mamy wiele marek chcemy mieć wiele domen różne szablony moduły czy ogólnie pomysł na to jak chcemy rozwiązać cały ten front sklepu. Natomiast współdzielenie ma np. katalog produktów. Jest to bardzo zaawansowane rozwiązanie które sprawdza się w wielu wielu scenariuszach które jest w PrestaShop od bardzo dawna. Jednym z problemów które pokazywał by móc historii słyszeliśmy o nim od sprzedających było to że czasami np.

ustawienia modułu przeglądając klientów po jakieś zamówienia czy ustawienia sklepu nie było do końca wiadomo co dokładnie. Nie wiedzieliśmy od razu czujemy kontekst sklepu np. bitów. I wersja 1 7 8 przychodzi z rozwiązaniem tego problemu jak widzimy na ekranie krótką animację gdzie mamy od razu widoczne jakiego kontekstu sklepu dotyczą nasze działania mamy na pomarańczowo zaznaczone zaznaczony kontekst na granatowo na niebiesko zaznaczony kontekst. Od razu wiemy co modyfikuje taki kolor możemy dodać się w zakładce Zaawansowane Multi sklep emitując dany sklep tutaj widzimy przykład że jest kolor spikera wybraliśmy kolor niebieski do pulpitu i generalnie rzecz biorąc ta zmiana ma na celu ułatwienie wam pracy z Multi sklepem sprawienie że tych błędów popełnianych ewentualnie przez złe wykrycie kontekstu w którym się znajdujemy będzie jeszcze mniej.

Ta zmiana jest efektem konsultacji z wami ze społecznością za co wielkie dzięki. Mamy nadzieję że poprawi to wasz wasz feeling prasy z prasy z moimi sklepami jeżeli chodzi o multi sklep pojawi się dziś w okolicach premiery 1 7 8 pojawi się również nowa wersja modułu zarządzania linkami linkami które np. prezentujemy obce jak może niektórzy twórców szablonów wiedzą. Był to duży problem ponieważ ten moduł nie obsługiwał Multi sklepu czy nie mogliśmy tworzyć dwóch bloków z linkami dla dwóch sklepów. W tym momencie będzie to możliwe będzie można doprowadzić do sytuacji w której mamy blok linków dla sklepu gdzie prezentujemy jakieś linki związane z zakupami detalicznym oraz będziemy mieli blok linków gdzie zaprezentujemy sobie jakieś regulaminy działania Platformy hurtowej czy inne rzeczy które chcemy przekazać klientom.

Dwa bloki będą kompletnie odseparować od siebie będzie można zarządzać nimi osobno. Jest również oczywiście możliwość widzimy na ekranie powiązania takiego bloku z dwoma typami naraz. Kolejnym usprawnienie zmianą funkcjonalną która jest elementem jednej 7:8 jest ulepszony mechanizm tłumaczeń. To jest zmiana która może na pewno ucieszyć programistów twórców modułów i szablonów ponieważ od początku wersji 1.7 istnieją w systemie dwa mechanizmy tłumaczeń tłumaczeń które znaliśmy jeszcze z wersji poprzednich nawet z początku jeszcze działania PrestaShop oraz nowe tłumaczeń bazujące już na komponent Symphony. Problemem tego mechanizmu było to że gdy jesteśmy autorami jakiegoś modułu chcemy wydać paczkę modułu dostępną w kilku językach i chcemy używać właśnie tego nowego mechanizmu a przy okazji je wypuścić.

Nasz moduł na np. adres Marketplace. Nie mogliśmy tych tłumaczeń w prosty sposób zawrzeć w paczce z wydaniem naszego modułu. Teraz jest to możliwe. Teraz możemy eksportować takie tłumaczenia potem na ekranie jest przykład takiej animacji gdzie możemy zaznaczyć element którego tłumaczenia chcemy eksportować. W tym przykładzie mamy eksport tłumaczenia zainstalowanego modułu rozpacz sposobu dostawy po naciśnięciu przycisku eksportu i wyświetli nam się komunikat przeglądarki z pobraniem pliku zip z plikami Exit dotyczącymi tłumaczeń właśnie tego. Na pewno powinno to pomóc programistom w pracy z nowym mechanizmem tłumaczeń do czego zachęcam.

Ten mechanizm jest naprawdę wygodny posiada wiele funkcji które mogą sprawić że tworzenie tych tłumaczeń dla modułów będzie o wiele łatwiejsze ponieważ nie musimy się powtarzać nie musimy tych tłumaczeń pisać kilka razy takich samych ponieważ możemy niejako robić te tłumaczenia dla jakiegoś kontekstu podanego. Więcej informacji o mechanizmie tłumaczeń jest w naszej dokumentacji dla deweloperów. Tam jest opisane są flow jak to wszystko działa co jest już tak powiem pod maską tego wszystkiego. Dużą zmianą. Dużą rzeczą którą daliśmy również do 1 7 8 są tzw.

przełączniki funkcji Flex. Idea tej zmiany jest taka że chcielibyśmy podzielić się z wami jakimiś nowymi funkcjami które dodajemy do PrestaShop natomiast są to funkcje które nie są jeszcze gotowe. Nazwa tej zakładki w panelu administracyjnym nie jest wcale myląca to są funkcje eksperymentalne to są funkcje które mam na 99 proc. zawierają błędy jesteśmy tego świadomi natomiast jesteśmy zdania że im szybciej będziecie w społeczności użytkownicy PrestaShop czy programiści mogli używać tych nowych funkcji i funkcjonalności tym szybciej dostaniemy od was Fibak tym szybciej powiecie co działa a co nie działa jest w porządku co powinniśmy poprawić na czym się skupić.

Twórcy modułów będą mogli przetestować swoje rozwiązania z tym wszystkim. Przykładem takiej flagi w 1 7 8 jest nowa karta edycji produktu karta edycji produktu 7 8 została dodana w dwóch wersjach. Pierwsza to jest właśnie ta którą znamy z poprzednich wydań i druga która jest domyślnie wyłączona właśnie za takim odcinkiem funkcji. Widzimy tutaj krótką animację która pokazuje nam ekran do dodatkowej zakładki i funkcje eksperymentalne. W tym momencie mamy tutaj kilka ostrzeżeń i te ostrzeżenia są jak najbardziej właściwe ponieważ funkcje eksperymentalnych nie powinniśmy używać w środowisku produkcyjnym.

To bardzo ważne żebyśmy używali tych że tak powiem testowych funkcji które dodajemy w oprogramowaniu za pomocą tych flag tylko i wyłącznie gdzieś obok. Dobrą dobrą praktyką jest to że nawet jeżeli sprzedajemy już mamy sklep online to żeby posiadać jakieś środowisko testowe na którym możemy testować takie rzeczy jak włączymy flaga i przejdziemy do listy produktów to widzimy link do produktu który troszeczkę wygląda inaczej ponieważ mamy napisane na stronie eksperymentalne. Wtedy naszym oczom ukaże się nowa karta edycji produktu o karcie edycji produktu. Będzie okazja porozmawiać można będziemy o niej komunikować się dokładnie z Błonia mogę powiedzieć od siebie że cała ta karta produktu została przypisana nową architekturę także wiąże się z tym to że na pewno będzie ona działać lepiej i jeżeli chodzi o wydajność jeżeli chodzi o stabilność ponieważ jak może wiecie jak może programiści pracują z PrestaShop oni śledzą te wszystkie zmiany które są ostatnio w silniku.

Każda zmiana funkcjonalna w PrestaShop ostatnio podlega po prostu pisaniu tekstów automatyczny zarówno od wersji od od strony PHP jak i testów funkcjonalnych za które odpowiada system zespół kontroli jakości PrestaShop. Także nowa karta produktu ukazuje się w jednej 7:8 ale w wersji. Można powiedzieć nawet nie bata natomiast celujemy w to żeby w następnej głównej wersji PrestaShop albo umożliwić Wam korzystania korzystać już z tej karty produktu domyślnie albo żeby to już była taka wersja już tuż przed wydaniem taka która już będzie naprawdę bardzo stabilna że jak sobie przełączyć tę flagę eksperymentalną to będzie można troszeczkę spokojnie używać jej do większej ilości rzeczy.

Porozmawiamy o tym co się zmieniło w PrestaShop 1 7 8. Jeżeli chodzi o prace programistów. Jedną z rzeczy którą warto wymienić jako główną jest to że jako programiści mamy dostęp do komponentów globalnych skrypt które są dostępne w nowej architekturze PrestaShop. Jeżeli jesteś programistą czy programistą pracującym z PrestaShop PD 7 i tworzę być może już moduły które korzystają Symphony z tych nowych mechanizmów które są dostępne w 1 7 to może spotkać się w sytuacji gdy chciałeś czy chciałbyś zrobić jakiś formularz czy skorzystać z nowego sposobu wyświetlania list różnych elementów z bazy danych w tej właśnie zakładce.

Czasami chcieliśmy dodać jakiś dynamiczny przełącznik czy ogólnie rzecz biorąc funkcjonalność którą widzimy gdzieś na stronach. Silnik podstawowy silnik a PrestaShop tak w zakładce klienci czy kategorie. Nie było to możliwe w prosty sposób. Trzeba było troszeczkę się natrudzić żeby to było wykonalne w tym momencie jest to banalne a więcej informacji o tym dla zainteresowanych będzie już jest w naszej dokumentacji dla deweloperów. Oczywiście zaszło troszeczkę łatwiej jeżeli chodzi o wpisywanie silnika jednym z jedna ze zmian którą chciałbym tutaj podkreślić to to że od teraz będzie troszeczkę łatwiej modyfikować sam proces zakupowy.

Jeżeli spotkacie się z sytuacją że klient chciałby żebyście połączyli krok płatności i wysyłki np. jeden teraz będzie to o wiele prostsze do wykonania ze względu na nowe możliwości klasy odpowiedzialnej za prace z koszykiem zakupowy jak i nowe haki które są dostępne do użycia tutaj jeżeli będziecie zainteresowani bierzecie te prezentację macie oczywiście link do Pure kłamstwa do zgłoszenia tej zmiany gdzie możecie przeczytać więcej o tym jak i jak i używać jakie zmiany zaszły dokładnie w kodzie doszły oczywiście nowe chłopi także twórcy szablonów mają jeszcze więcej możliwości na robienie ich bardziej dynamicznych i elastycznych.

Natomiast ja bym skupił się tutaj na jednym z Action łuków na wielu łukach które dotyczą tzw. prezenterów prezenterów czyli takich pomocników wyświetlania różnych elementów z bazy danych na naszych modelach na przykład jeżeli chcemy wyświetlić listę produktów czy chcemy wyświetlić koszyk gdzieś w standardowym miejscu używamy prezenterów kart prezentera lub prezentera. Produkt lifting prezentera. Problemem było to że dodanie dodatkowych elementów do np. danego koszyka czy produktu znajdującego się w danym koszyku nie było tak proste jak powinno być. Od teraz każdy prezenter na końcu swojego działania otrzymał Action Chuck czyli możemy mieć swój kod z modułu i zastosować tam jakieś zmiany są różne również dotyczące nowego komponentu GRID.

Jest również kilka rzeczy dotyczących szablonów czyli możemy np. wyświetlać dodatkowe elementy w tym okienku które wyświetla nam się po dodaniu produktu do koszyka w tym po Paper. Jest również kilkadziesiąt innych łuków. Na pewno cała lista zmian dla twórców szablonów i modułów zostanie udostępniona w naszej dokumentacji dla deweloperów. Jeżeli jesteś program jest programistą czy pracujesz z nami na PrestaShop. Ciężko jest czasami być na czasie z tymi wszystkimi zmianami które wprowadza 7 i kolejne. Gorąco zachęcam do tego żeby śledzić DX PrestaShop i PrestaShop com.

Tam jest regularnie aktualizowana dokumentacja techniczna build PrestaShop com opisuje to jak pracujemy z PrestaShop jak wygląda cały flow. Są tam artykuły od członków naszego zespołu od Zespołu Kontroli Jakości od programistów. Warto również przeglądać dwa inne źródła czyli to jest repozytorium egzemplarz Modus HP to możecie znaleźć naprawdę dużo fajnych ciekawych przykładów jak pracować z PrestaShop i kodem który został dodany ostatnio do ostatniej wersji jak pracować z Symphony i nową architekturą dostępną w PrestaShop. A jeżeli chcecie. Prosimy wsiąść do silnika PrestaShop zobaczyć co się dzieje w projekcie.

Zachęcam do badania po prostu śluz i questów Capcomu głośnik PrestaShop tam jest całe centrum zarządzania projektem open source. Widzimy tam informacje dotyczące dokument o dokumentacji o rozwoju poszczególnych modułów i samego silnika. Porozmawiajmy teraz o datach PrestaShop 1 7 8 jest obecnie w fazie testów. Planujemy te testy skończyć jeszcze w maju. Zespół Kontroli Jakości pracuje obecnie nad tym żeby wykryć ewentualne błędy które pojawiły się w jednej 7:8 a których nie było 7:7 albo te krytyczne czy takie które blokują po prostu nasze wydanie.

Jeżeli takich błędów nie znajdą wydam wersję beta która trafi do was do użytkowników społeczności. Wtedy czekamy oczywiście na wasz filmy. Mamy nadzieję że czujecie taką wersję beta. Jeżeli wszystko będzie OK. W tej fazie beta na pewno pojawią się jakieś poprawki i będziemy je wdrażać regularnie. Gdy uznamy to za stosowne wydamy wersję Release kandydatki czy takiego kandydata do wydania finalnego to planujemy na koniec czerwca. A jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli jeżeli to wydanie będzie na tyle stabilne że będziemy mogli sobie pozwolić na wydanie finalne to na przełomie lipca i sierpnia wydamy aktualizację i 1 7 8 do was wszystkich.

Ja dziękuję serdecznie. Myślę że możesz przejąć prezentację tak tak.

Super dzięki. Dzięki wielkie Krystian pojawiły się pytania ale część z nich już zdążyła odpowiedzieć bo widzę że to dobrze. Bardzo Bartosz P. Kiedy wejdzie 1 7 8 więc mamy już odpowiedź. Pojawiło się też pytanie od Jarka zamienił się w planowanie dodanie wiele jednostek miar w produktach sztuki kilogramy i td oraz możliwość zakupu ilości zamkowych wnuczka 1 4 słyszymy o tym coraz więcej że jest taka potrzeba natomiast wiązałoby się to z ogromnymi zmianami w silniku naprawdę z ogromnymi myślę że tutaj trzeba myśleć o rozwiązaniach jednak poza silnikiem.

Support Prestaguru
support@prestaguru.pl


Włącz powiadomienia OK Nie dziękuję